Teknoloji

Apple M1 işlemcili Mac’lerde 16 GB RAM sınırı var

apple m1

Apple, “One More Thing” etkinliğinde, ARM tabanlı özelleştirilmiş sistem tasarımına sahip yepyeni M1 çipini barındıran üç yeni Mac bilgisayar tanıttı. M1 çipinin mümkün kıldığı performans ve verimlilik kazanımlarına rağmen, bellek tarafında dikkate değer bir sınırlama mevcut. Apple’a göre, yeni bir Mac satın almayı düşünen müşterilerin 16 GB RAM’den daha fazlasını istemeleri hâlinde daha eski, Intel tabanlı modelleri tercih etmeleri gerekiyor. Şu an için M1 daha fazla bellek kapasitesini desteklemiyor.

Bu durum ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlara veya yeni Mac mini’ye geçiş yapmayı düşünen bazı profesyonel kullanıcıları memnun etmeyecektir. Intel tabanlı daha eski modellerde 32 GB RAM kullanımı mümkün oluyor. Dört yıl önce MacBook Pro’nun yeni versiyonu çıktığında bellek tarafında benzer bir kısıtlama vardı ve Apple, bellek seçeneklerindeki kısıtlamaların pil ömrünü korumakla ilgili olarak konulduğunu söylemişti.

Bellek tarafındaki bu kısıtlama, gelecekteki Mac’lerin daha yeni ARM tabanlı işlemcilere ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor. Apple’ın yeni bir iMac’i, 16 inç MacBook Pro’yu veya Mac Pro’yu, yani daha çok profesyonel kullanıcı kitlesine hitap eden modelleri 16 GB RAM kısıtlamasıyla satmasını bekleyemeyiz. Bu arada Apple’ın yeni ARM tabanlı yongasını kullanan iMac, Mac Pro ve bunun gibi yeni Mac modelleri üzerinde çalıştığını biliyoruz.

M1 ile ilgili dikkat çekilmesi gereken başka önemli kısıtlamalar daha var. Apple’ın söylediğine göre, yeni çipi barındıran Mac’ler harici GPU’lar ile çalışmayacak. Bu, özellikle yeni Mac mini için önemli bir kısıtlama olacaktır. Bazı kullanıcılar 2018 ve öncesinde çıkmış Mac mini modellerini ve ayrıca daha önceki Apple dizüstü bilgisayarlarını daha güçlü grafik işlemcilerle harici GPU paketleri sayesinde kullanma imkanı buluyor. Apple, M1 modellerindeki RAM’in yükseltilebilir olmadığını da söylüyor. RAM, çip üstü sisteme entegre edilmiş, 8 GB RAM barındıran bir modele bir başka RAM ekleyemeyeceksiniz.

Tüm bunlar Apple’ın şu anda hâlâ satmaya devam ettiği Intel tabanlı MacBook Pro ve Mac mini modellerini tercih etmek için mantıklı nedenlerin olduğunu gösteriyor. Sadece MacBook Air sadece Apple M1 işlemcilerle sunuluyor. Intel işlemcili modeller performans ve verimlilik açısından M1 işlemcili bilgisayarların seviyesinde olmayabilir, ancak daha fazla RAM kullanma imkanı ve daha fazla esneklik sunacaktır. Bazı ürünler için daha fazla port seçeneğinin bulunduğunu da söyleyebiliriz. Ne var ki, zaman geçtikçe ve Apple Silicon olgunlaştıkça, RAM ve harici GPU tarafındaki kısıtlamalar da kalkacaktır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER