Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarda Windows başarıyla çalıştırıldı

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, Windows 10’un ARM versiyonunun Apple Silicon M1 işlemcili Mac’lerde çalışabileceğini, ancak bunun Microsoft’a bağlı olduğunu söylemişti. Bir geliştirici ise ARM Windows versiyonunu sanallaştırarak bunun M1 Mac bilgisayarda başarıyla çalışmasını sağladı. Üstelik geliştiricinin belirttiğine göre performans da oldukça iyi seviyede bulunuyor.

9to5Mac sitesine göre, Microsoft’un mevcut lisansı Windows 10’un ARM versiyonunun Apple tarafından kullanılmasına izin vermiyor, çünkü ön yüklü olarak sunulmuyor. Microsoft da daha önce ARM Mac’lerde Boot Camp yazılımı üzerinden Windows 10’un çalıştırılıp çalıştırılamayacağı hakkında bir bilgi vermemişti.

Ne var ki, Apple M1 işlemcinin Mac bilgisayarlarda gösterdiği performans Microsoft’un Windows ARM politikasında değişikliğe neden olabilir. Bu arada Alexander Graf adlı bir geliştirici bazı oynamalar yaparak M1 işlemcili Mac bilgisayarında işletim sisteminin sanallaştırılmış bir versiyonunu çalıştırdı. Söylediğine göre de epey de hızlı çalışıyor.

Ayrıca Graf, “Windows ARM64, x86 uygulamalarını gerçekten iyi çalıştırabilir. Rosetta 2 kadar hızlı değil, ama yakın.” dedi.

8-Bit’in belirttiğine göre Graf bunu, Hypervisor.framework aracılığıyla sanallaştırıp Windows ARM64 Insider Preview’ı çalıştırarak başardı. Bu çerçeve, Apple’a göre kullanıcıların çekirdek uzantıları (KEXT’ler) yazmak zorunda kalmadan kullanıcı alanındaki sanallaştırma teknolojileriyle etkileşime girmelerine olanak tanıyor.

Dahası, QEMU sanallaştırıcısına özel bir yama uygulaması da gerekiyordu. QEMU, açık kaynaklı bir makine emülatörü ve sanallaştırıcı. Konuk kodunu doğrudan ana bilgisayar CPU’sunda çalıştırarak “neredeyse yerel performansa ulaşması” ile biliniyor. Bu nedenle, M1 destekli Mac’ler gibi bir ARM makinesinde yalnızca ARM destekli işletim sistemlerinin mükemmel şekilde sanallaştırılabileceğini söylemeye gerek yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Graf, izlediği yolun kolaylıkla yeniden yaratılabileceğini söylüyor. Ancak bunun tamamen kararlı bir sistem sunmadığını da dile getiriyor. Apple’ın M1 işlemcili yeni Mac bilgisayarlarından satın alıp Graf’in yolunu denemek isteyen kullanıcılar detayları ve izlenecek adımları burada bulabilirler. Ancak çoğu kullanıcı için CrossOver kullanmak veya resmi Parallels desteğini beklemek en iyisi olacaktır.

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

watchOS 8 İncelemesi

Sonbahar geldi ve Apple, iOS 15 ve iPadOS 15 ile birlikte akıllı saatleri için watchOS 8 güncellemesini yayınladı. Diğer Apple cihazları gibi geniş bir...

Twitter’a yeni yüklenen videoların kalitesi daha iyi olacak

Twitter'ın düşük video kalitesi, platformdaki kullanıcılar için uzun süredir hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak şirket cuma günü geleceğe dair baz umut verici bazı haberler paylaştı....

MacBook Pro daha yüksek çözünürlüklü ekranla yenilenebilir

Apple'ın macOS Monterrey için yayınladığı en son beta sürümü, bir süredir konuşulan 14 ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri için önemli ipuçları barındırıyor....

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun