Apple LTE patentleri nedeniyle Ericsson’u mahkemeye veriyor

apple-logo-060614 (800 x 600)

Apple, ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne açtığı davada Ericsson’u sahip olduğu patentler için yüksek telif ücretleri talep etmekle suçladı. Şirket söz konusu patentlerin adil, makul ve ayrım gözetmeyen bir anlayış çerçevesinde lisanslanmasının Ericsson tarafından kabul edildiğinin altını çizdi.

Apple’ın başvurusunda Ericsson’un LTE patentleri için talep ettiği telif bedellerinde LTE cihazlarının satış fiyatından yola çıktığı, ancak telif ücretinin patentli teknolojiyi barındıran yonganın fiyatından yola çıkarak belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Apple adına Kristin Huguet tarafından yapılan açıklamada şirketin ürünlerine teknolojiyi getiren temel patentler için makul bedeller ödemeye daima hazır olduğu, ancak Ericsson ile sahip olduğu patentler konusunda makul bedeller üstünde uzlaşılamadığı için mahkemeden başka çıkar bir yol kalmadığı ifade edildi.

Cupertino merkezli şirket dava dilekçesinde Ericsson’un patentlerinin temel patent olarak değerlendirilmesi ve davanın Ericsson lehine sonuçlanması durumunda mahkemeden makul bir telif ücreti belirlemesini de talep etti. Taraflar 2008 yılında Ericsson’un pek çoğu standart-temel olarak kabul edilen patentleri için bir lisans anlaşması imzalamıştı. Söz konusu anlaşmanın süresi yakında dolacak.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...