Bilim adamlarına göre insanlar Apple logosunun neye benzediğini hatırlamakta zorlanıyor

apple-logo-060614 (800 x 600)

Apple’ın logosu tasarım uzmanları için bir başyapıt seviyesinde. Rafine ve kibar şekli, hem markayı herhangi bir kelimeye ihtiyaç duymadan yansıtıyor hem de kalite beklentisini temsil ediyor. Ancak UCLA tarafından gerçekleştirilen ve geçtiğimiz ay yayınlanan bir araştırma, insanların Apple logosunun neye benzediğini hatırlamakta zorlandığını ortaya koyuyor.

Araştırmada üniversitedeki 85 öğrenciden Apple logosunu çizmeleri istendi. Bu 85 öğrencinin yüzde 89’u logoyu herhangi bir yere bakmadan, hafızalarında kalanlarla çizdi. Hafızadan çizim yapanlar içinde Apple logosunu büyük bir hata olmadan kağıda aktaranların sayısı ise 7’de kaldı. Logoyu birebir olarak sadece tek öğrenci kopyalayabildi.

apple-logo-arastirma-cizim-110315

Öğrencilerin çizimlerine araştırmanın sonuçlarının aktarıldığı makalede de yer verildi. Söz konusu çizimlere bakıldığında, bazı öğrencilerin logonun ana hatlarını kavradığı, ancak elmadaki ısırık veya tepedeki sapların sayısı gibi detaylarda kaybolduğu görülüyor. Benzerliği kaçıran diğer öğrencilerin çizimleriyse akıllara el bombalarını veya Pepsi logosunu getiriyor.

Öğrencilerden benzer logolar içinde doğru Apple logosunu seçmeleri istendiğinde doğru cevabı verenlerin oranı ise yüzde 47’de kalıyor. Apple kullanıcıları araştırmada PC kullanıcılarına göre çok az daha avantajlı olsalar da, araştırmacılar ortada somut bir farkın olmadığını vurguluyor.

Her gün görülen Apple logosunun bu kadar kolay unutulmasını araştırmacılar “dikkatte doygunluk” başlığı altında sınıflandırıyor ve ortaya çıkan durumun “dikkatdışı unutkanlık” ile sonuçlanabileceği belirtiliyor. Logonun sadeliğinin ve sık görülmesinin de bu durumda etkiliği olduğunun altı çiziliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...