EğlenceManşetler

Apple iTunes mağazasını Android’e getirmeyi düşünüyor

Apple’ın iTunes mağazası mobil ortamda iOS cihazlarına özel. Ancak son günlerde çıkan bir habere göre Apple Android cihaz sahipleri için de bir iTunes uygulaması hazırlayarak bunu Google Play’de dağıtma fikrini değerlendiriyor.

android-itunes-220314

Billboard’un üç farklı isimsiz kaynağa dayandırarak verdiği habere göre Apple günün birinde iTunes uygulamasını Android cihazlarına getirebilir, çünkü Android telefonların pazar payı iPhone’a göre çok daha hızlı şekilde artıyor. Ayrıca ABD’deki iTunes müzik mağazası için dillendirilen çift haneli düşüş tahminleri de Apple’ın böyle bir fikri değerlendirebileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Eğer bu tahmin gerçeğe dönüşürse, Android kullanıcıları iTunes mağazası üzerinden şarkı satın alıp indirme fırsatı elde edebilir.

İddialar bununla sınırlı kalmıyor. Apple’ın Spotify ve Beats Music ile rekabet edecek bir internetten müzik dinleme servisi için kıdemli plak şirketi yöneticileriyle görüştüğü iddia ediliyor. Bu servisin iTunes Radio’dan farkının ne olacağıysa şu an için net sayılmaz. Yine de, Apple’ın şu anda para getirecek her türlü fikri değerlendirdiği anlaşılıyor.

Her ne kadar ortaya atılan iddialar kulağa hoş gelse de, Apple’ın bu planları gerçeğe dönüştürebilmesi için önünde temizlemesi gereken birçok engelin bulunduğunu biliyoruz. Plak şirketleriyle farklı şartlara sahip anlaşmalar yapmak gerekecektir. Görünüşe göre, Android’de iTunes mağazası fikri henüz emekleme aşamasında ve her an rafa kaldırılma ihtimali de bulunuyor. Gerçeğe dönüşmesi de aylar, hatta belki de yıllar sürebilir.

Apple’dan konuyla ilgili olarak öyle ya da böyle bir yorum gelecektir. Eğer gelirse, yeni haberlerle aktaracağız.

İlgili >> Billboard

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER