Apple işlemcili Mac bilgisayarların duyuru tarihi açıklandı

Bir şey daha var...

Apple 10 Kasım tarihinde “One More Thing”, yani “Bir şey daha” olarak adlandırdığı yeni bir etkinlik daha düzenleyecek. Bu etkinlikte de muhtemelen Apple yapımı ARM tabanlı işlemcileri taşıyan ilk Mac bilgisayarları göreceğiz. Böylelikle Apple, Intel işlemcilerini kullanmaya başladığı 2005 yılından bu yana ilk kez farklı işlemci taşıyan bir Mac bilgisayarı çıkaracak.

Aslında “One More Thing” terimine aşinayız. Özellikle önceki CEO Steve Jobs, düzenlediği tanıtımlarda sona sakladığı önemli ürün duyurularından önce bu terimi kullanırdı. Apple’ın en son bu terimi kullandığı zaman 2017 yılındaki iPhone X olmuştu.

Apple, geçtiğimiz haziran ayında düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde kendi geliştirdiği Apple Silicon CPU’lara geçeceğini duyurmuştu. Şirket, ARM tabanlı yongaları kullanan ilk bilgisayarların 2020 sonlarına doğru çıkacağını kaydetmişti. Şirket, 2005 yılında Intel çiplerine geçişteki benzer nedenlerle bu değişikliği yaptığını söylüyor. Apple, kendi geliştirdiği ARM tabanlı işlemcilerin Intel işlemcilere göre daha düşük güç tüketimiyle daha iyi performans sunduğunu söylüyor.

apple mac one more thing

Apple’ın kendi ARM tabanlı işlemcisini taşıyan ilk bilgisayarın bir MacBook olacağı söyleniyor. Bununla birlikte şirket zamanla, dizüstü bilgisayardan masaüstü sistemlere tüm ürün serisini bu işlemcilerle donantmayı amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Yeni Mac’lerin yanı sıra, etkinlikte muhtemelen macOS 11 Big Sur‘un dağıtımı da açıklanacak. Bu masaüstü işletim sistemi sürümü de WWDC’de duyurulmuştu ve aylardır beta sürecinde bulunuyor.

Apple etkinliği 10 Kasım Salı akşamı Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak. Detaylar her zaman olduğu gibi en hızlı şekilde Teknoblog.com’da ve sosyal medya kanallarımızda olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...