Apple iPhone yavaşlatma davasında ödeme yapmak için talep toplamaya başladı

iPhone’ların pil ömürlerini korumak amacıyla kasıtlı olarak yavaşlatıldığının ortaya çıkması, Apple tarihinin en önemli tartışmalı olaylarından biri olmuştu. Cupertino merkezli şirket, bu olay nedeniyle dünyanın farklı yerlerinde soruşturma ve davalarla karşı karşıya kalmıştı. Apple, ABD’de iPhone yavaşlatma uygulaması nedeniyle açılan grup davasının çözümü için geçtiğimiz aylarda 500 milyon dolar karşılığında uzlaşmaya varmıştı. Şirket, uygulamadan etkilenen iPhone sahiplerinden tazminattaki hakları için bir internet sitesi üzerinden talep toplamaya başladı.

ABD’deki kullanıcıların Apple’dan para isteyebilmek için şu kriterleri karşılaması gerekiyor:

  • 21 Aralık 2017’den önce iOS 10.2.1 veya daha üstü bir sürümle çalışan iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve/veya iPhone SE sahibi olmak.
  • 21 Aralık 2017’den önce iOS 11.2 veya daha üstü bir sürümle çalışan bir iPhone 7 veya iPhone 7 Plus sahibi olmak.

Anlaşma çerçevesinde Apple toplamda 500 milyon dolarlık bir ödeme yapacak. Cihaz başına ödenecek ortalama meblağın yaklaşık 25 dolar olması öngörülürken, onaylanmış başvuruların sayısına bağlı olarak bu meblağın azalabileceği de belirtiliyor. Dileyen kullanıcılar oluşturulan internet sitesi üzerinden kendilerini bu uzlaşma anlaşmasının dışına da çıkarabiliyor. Böyle bir eylemin tek mantıklı nedeninin Apple’a ayrı bir dava açmak olacağını söylemekte fayda var.

Söz konusu sayfada kullanıcılardan iPhone’larının seri numaralarını girmeleri isteniyor. İlgili iPhone’a artık sahip olmayan ancak parasını almak isteyenler için de bir arama aracı mevcut.

Peki ödemeler ne zaman başlayacak? İnternet sitesinde 4 Aralık tarihinde son duruşmanın gerçekleşeceği belirtiliyor. Dolayısıyla ödemelerin bu tarihten hatta 2021’den önce başlaması pek mümkün görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 Pro Max maketini gösteren videonun ortaya çıkardığı ayrıntılar - Video

Apple, iPhone yavaşlatma uygulamasının ortaya çıkmasının ardından müşterilerinden özür dilemiş ve pil sağlığı konusunda daha şeffaf bir tavır takınmıştı. Şirket, 2018 boyunca kullanıcılarına indirimli bir fiyat karşılığında orijinal pil değişim hizmeti de sunmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...