Apple iPhone X üretiminde ikinci çeyrekte yüzde 44’lük bir kesintiye gidebilir

apple iphone xApple’ın iPhone X üretiminde frene bastığı ve üretimi yavaşlattığına dair haberler daha önce gündeme gelmişti. Hatta bu gelişmenin Cupertino merkezli şirket adına OLED ekran paneli üreten Samsung’u da olumsuz etkilediği öne sürülmüştü. Çıkan haberlerinin ardından analistler de iPhone X üretimine ilişkin öngörülerini revize etti. Bu analistlerden biri olan Narci Chang’e göre, Apple iPhone X üretiminde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 44 oranında bir kesinti gerçekleştirebilir.

JP Morgan’da görev yapan Chang, 2018’in ilk üç aylık döneminde Apple’ın 20 milyon iPhone X üretebileceğini belirttikten sonra, bu öngörüsünü 15 milyon olarak değiştirmişti. İkinci çeyrek için daha da keskin bir revizyon gerçekleştiren analist, orijinal öngörüsünde yüzde 44’lük bir kesintiye gitti. Daha önce Cupertino merkezli şirketin 18 milyon iPhone üreteceğini belirten Chang, şimdi ise Apple’ın nisan ve haziran ayları arasında sadece 10 milyon iPhone X üretmesini bekliyor.

Apple, 2018 mali yılının ilk çeyreğine ait sonuçlarını açıkladığında iPhone X için güçlü bir satış performansını işaret etmişti. 755.78 dolarlık bir ortalama telefon satış fiyatı duyurması beklenen şirket, 797 dolar gibi oldukça yüksek bir ortalama satış fiyatı açıklamıştı. Bu da ABD’de 999 dolardan başlayan fiyatlarla satılan iPhone X’un satışlarının iyi olduğunu düşündürmüştü.

Apple iPhone X üretimi konusunda analistler tarafından yapılan öngörülerin her zaman gerçekleşmeyebileceğini unutmamak gerekiyor. iPhone X’u daha uygun bir fiyat karşılığında satın almak isteyenlere ise BİM’deki indirimi bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER