Teknoloji

Apple iPhone’larda USB-C girişinin işlevlerini sınırlandırabilir

apple iphone usb-c

2024’te yürürlüğe girecek Avrupa Birliği yönetmeliği nedeniyle Apple iPhone’larda USB-C girişine yer vermek zorunda. Bu değişikliğin yapılacağı Apple yöneticileri tarafından da doğrulanmıştı. Yeni bir haber, Apple’ın bu değişikliği farklı bir şekilde gerçekleştireceği yönünde.

Çin kaynaklı haberlere göre, şirket USB-C girişi için özel bir entegre devre arayüzü kullanacak. Böylelikle Apple’ın bağlantıda kullanılan parçaların gerçekliğini doğrulaması mümkün hâle gelecek.

Apple bu yöntemi hâlihazırda iPhone’larda mevcut olan Lightning girişlerinde de kullanıyor. Lightning’e yerleştirilen doğrulama süreci, Apple tarafından üretilmeyen veya onaylanmayan aksesuarlar telefona bağlandığında görülen “Bu aksesuar desteklenmiyor” mesajının çıkmasına neden oluyor. Apple’ın onaylı aksesuarlar üzerinden de ciddi bir gelir elde ettiğini belirtmekte fayda var.

Bunun şu an için bir iddiadan ibaret olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ayrıca şirketin mevcut USB-C girişli cihazlarında böyle bir sınırlama yapmadığını da hatırlatmakta fayda var. Ancak bu tarz sınırlamaların da Apple’ın genel yaklaşımına uygun olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Apple iPhone Pro modellerine USB-C konusunda ayrıcalık yapabilir

Bu özel entegre devre çipinin Apple tarafından üretilmeyen veya onaylanmayan ürünlerin hızlı şarj veya yüksek hızlı veri transfer gibi işlevleri yerine getirmesini engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor. Ancak bunun Avrupa Birliği’nin tepkisini çekeceğini de belirtmek gerekiyor. Zira USB-C zorunluluğunun temelinde bu tarz sınırlamaları ortadan kaldırma isteği bulunuyor.

Apple iPhone’da USB-C girişinin bazı ayrıcalıklarını sadece Pro modellere özgü tutabilir. Şirketin yüksek hızlı şarj ve veri transferini sadece Pro modellerde sunacağı, diğer iPhone modellerinde ise USB 2.0 hızını destekleyeceği söyleniyor.

İLGİLİ HABERLER