Teknoloji

Apple hücresel şebeke, Wi-Fi ve Bluetooth desteğini birlikte içeren bir çip üzerinde çalışıyor

iphone 15 esim

Apple, Bloomberg’in haberine göre, cihazlarında hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth işlevlerine güç sağlayacak yeni bir çip üzerinde çalışıyor. Yayın organı, şirketin şu anda Broadcom’dan tedarik ettiği Wi-Fi ve Bluetooth çipinin yerini alacak kendi çipini de geliştirdiğini ve bunu 2025’te cihazlarda kullanmaya başlamak istediğini söylüyor.

Bloomberg, Apple’ın Qualcomm’un yerini alacak kendi hücresel modemlerini geliştirme çalışmaları hakkında bazı yeni bilgiler de paylaştı. Qualcomm kısa süre önce, 2022’nin 4. mali çeyreği kazanç raporu duyurusu sırasında, 2023 model iPhone’larda yer alacak 5G modemlerin “büyük çoğunluğunu” tedarik etmeyi beklediğini söylerken, Bloomberg Apple’ın “2024’ün sonunda veya 2025’in başlarında” kendi modemlerini kullanacağını söylüyor. Görünüşe göre Apple, özel modemini tek bir üründe kullanmaya başlayacak ve yaklaşık üç yıl içinde tamamen geçiş yapacak.

Apple kendi modemi üzerinde uzun süredir çalışıyor

Apple bu söylentiler doğrultusunda kendi tasarladığı çipleri üretime geçirirse, şirketin A serisi çip üzerinde sistem dizisi gibi donanımları zaten içeren ve artan sayıdaki özel tasarım çiplerine daha yenileri katılacaktır. Bununla birlikte, hücresel modemi geliştirmenin daha zorlu bir süreç olduğu görülüyor. Şirket, 2019’da Intel’in akıllı telefon modem işinin çoğunluğunu satın almıştı. Nikkei ise 2021’de, Apple’ın 2023’ten itibaren kendi 5G modemini kullanmak istediğini haberleştirmişti. Ancak Qualcomm’un son yorumları, Apple’ın en erken 2024’e kadar geçiş yapmayacağını gösteriyor .

Birleşik bir hücresel şebeke, Wi-Fi ve Bluetooth çipinin bir iPhone’a ne zaman dahil edilebileceği tam olarak belli değil. Şirketin kendi bünyesinde geliştirdiği hücresel modem için bir süre daha bekleyebileceğimiz düşünülürse, söz konusu bileşenin telefonda yer alması için de daha uzun bir yol var gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER