Apple Touch ID sensörlü iPhone 5c’yi kendi sitesi aracılığıyla sızdırmış olabilir

apple-iphone-5c-touch-id-210515

Apple, en ucuz akıllı telefonu konumundaki plastik arka kasalı iPhone 5c’nin Touch ID sensörlü yeni versiyonunu yanlışlıkla sızdırmışa benziyor. Apple’ın 19 Mayısta duyurduğu Lightning Dock’un tanıtımı için kullanılan görüntülerde kırmızı bir iPhone 5c görülüyor. Ancak söz konusu cihazda Home tuşunun bulunması gereken yerde Touch ID parmak izi tarayıcısının olması hemen göze çarpıyor.

iPhone 5c 2013’ün eylül ayında iPhone 5s ile birlikte tanıtılmış, 2012’de tanıtılan iPhone 5’e benzer özelliklerle potansiyel sahiplerinin karşısına çıkmıştı. Apple iPhone 5s’e yerleştirdiği Touch ID parmak izi tarayıcısına iPhone 5c’de yer vermemişti.

Apple’ın geçtiğimiz eylül ayında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıttığı etkinlikte iPhone 5c güncellenmemiş, bu da şirketin iPhone 5c’yi gözden çıkarttığı şeklinde yorumlanmıştı.

apple-iphone-5c-lightning-dock-210515-2

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın çıkışıyla birlikte, Apple’ın 4 inç’lik daha ucuz ve küçük bir modeli piyasaya sürebileceği iddiaları gündeme gelmişti. Her yılın eylül ayında yeni akıllı telefonlarını görücüye çıkaran Cupertino merkezli şirketin, önümüzdeki eylülde iPhone 6c’yi duyurması ihtimali de söz konusu fotoğrafların ardından biraz daha artıyor.

iPhone 6c’nin piyasaya çıkması durumunda üst sınıf iPhone’lara kıyasla daha düşük özelliklere sahip olması, ancak Touch ID sensörüyle birlikte gelmesi bekleniyor. Apple geçtiğimiz yıl iPad Air 2 ve iPad mini 3 ile Touch ID’yi tabletlere taşımıştı.

Tüm akıllı telefonlarına ve tabletlerine Touch ID sensörü yerleştirmenin Apple’a parmak izi tanıma teknolojisi etrafındaki güvenlik ve yazılım sistemlerini konsolide etme, aynı zamanda mobil ödeme çözümü Apple Pay’in kapsama alanını genişletme imkanı sağlaması bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...