Teknoloji

Apple iPhone 15 serisinde RAM’i hızlandıracak ve kapasiteyi artıracak

iphone se 4

Apple iPhone 15 serisi için hazırlıklarına devam ediyor. Yeni bir habere göre, şirket bu serinin üyelerinde RAM kapasitesinde ciddi bir artışa hazırlanıyor. Haberde iPhone 15 veya iPhone 15 Pro modellerinden özel olarak bahsedilmiyor. Sadece Apple’ın yeni modellerde “bellek kapasitesi ve özelliklerini artıracağı” belirtiliyor. Kullanılan ifadeler, kapasite artışının tüm modeller için geçerli olacağını gösteriyor.

Araştırma şirketi TrendForce’a göre, Apple yeni telefonlarında RAM kapasitelerini ciddi anlamda artıracak. Daha önce çıkan haberlerde iPhone 15 Pro ve Pro Max’te 8 GB RAM bulunacağı iddia edilmişti. Mevcut iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde 6 GB RAM bulunuyor.

MacRumors sitesi ise iPhone 15 ve 15 Plus modellerinin daha hızlı LPDDR5 RAM ile gelebileceğini belirtiyor. Ancak bu modellerde 6 GB RAM kapasitesinde değişiklik yapılması beklenmiyor. Şirketin bu tercihinin kamera özelliklerine bağlı olduğu söyleniyor.

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde A17 Bionic işlemciye yer verecek

iPhone 15 Pro ve Pro Max’in 8 GB RAM taşımaları durumunda şimdiye kadarki en yüksek RAM kapasitesine sahip iPhone modelleri olacak. TSMC’nin 3 nm tasarımıyla üretilecek A17 Bionic işlemcilerin varlığını da göz önüne alınca iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleri performans bakımında çıtayı yukarıya taşıyacak gibi görünüyor.

Apple iPhone 15 serisini çok büyük ihtimalle önümüzdeki eylül ayında tanıtacak. Akıllı telefonların tanıtımlarından 10 gün sonra piyasaya çıkması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER