Teknoloji

Apple iPhone 15 Pro serisinin satış başarısı için A17 Bionic’e güveniyor

apple iphone 15 pro

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max’i eylül ayında tanıtacak. Bu akıllı telefonun kalbinde şirketin A17 Bionic işlemcisinin bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Söz konusu işlemcinin üretimi ise TSMC tarafından gerçekleştirilecek. Tayvan kaynaklı haberlere göre, şirket bu işlemciyle güç verimliliğinde yüzde 35’e varan bir artış bekliyor. Bu artışın yeni kamera ve USB-C girişiyle birlikte satışları artıracak unsurlardan biri olacağı belirtiliyor.

Haberde Apple’ın TSMC’nin ilk parti 3 nm çip üretiminin tamamını alacağı bilgisi yer alıyor. Bunun şirkete akıllı telefon pazarında ayrıcalıklı bir yer kazandıracağını belirtmekte fayda var.

Qualcomm ve MediaTek’in hâlihazırda 3 nm çip çözümü geliştirmediği biliniyor. MediaTek yüksek üretim maliyetlerine dikkat çekerken, Qualcomm’un ise süreci değerlendirdiği belirtiliyor. Samsung’un 3 nm teknolojisine büyük önem verdiği ise biliniyor.

Apple iPhone 15 Pro’da A17 Bionic dışında yeniliklere de yer verecek

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde A17 Bionic dışında başka yeniliklere de yer verecek gibi görünüyor. Söylentilere göre; yenilenen tasarım, periskop kamera, katı hal güç ve ses kontrol tuşları telefonlarda kullanıcıları bekleyen özellikler arasında yer alıyor.

iPhone 15 ve 15 Plus modellerinde ise A16 Bionic işlemcinin tercih edilmesi bekleniyor. USB-C girişinin Avrupa Birliği kararı nedeniyle bu modellerde de bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİLİ HABERLER