Apple iPhone 14 ve iPhone 14 Plus üretiminde hedef küçülttü

Apple iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretim kapasitesinin Çin’in Zhengzhou şehrinde COVID-19 nedeniyle alınan kapanma kararından etkilendiğini yaptığı açıklamayla doğrulamıştı. Bloomberg’in haberine göre, şirket iPhone 14 ve 14 Plus modellerinin üretim hedefinde de revizyona gitti.

Konuyu yakından takip eden kaynaklara dayandırılan haberde, Apple’ın iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri için ilk olarak üretim hedefini 90 milyon cihaz olarak belirlediği; ancak bir süre önce bu hedefte aşağı yönlü 3 milyonluk revizyona gidildiği ve hedefin 87 milyon olarak güncellendiği ifade edildi.

Özellikle iPhone 14 Plus’ın Apple’ın beklentilerini karşılamadığına dair haberler daha önce de gündeme gelmişti. Şirketin bu nedenle üretim ortaklarından büyük ekranlı modelin üretimini durdurması istediği de belirtilmişti.

Apple iPhone 14 Pro ve Pro Max taleplerine yetişmekte zorlanıyor

Bloomberg’in haberi, standart iPhone 14 tarafında da beklentilerin karşılanmadığını gösteriyor. Ürüne olan talebin pek çok pazarda yavaşladığı belirtilirken, özellikle Çin’de belirgin bir düşüş olduğunun altını çiziyor.

Apple iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ta beklediğini bulamasa da, daha pahalı olan iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in gördüğü ilginin şirketi sevindirdiği rahatlıkla söylenebilir. Pro modellerin gördüğü ilgi, bilançolarda diğer modellerin düşük performansının etkisini telafi ediyor. Ancak zaten talebe yetişmekte zorlanan Apple için Çin’de uygulanan kapanmaların etkisi biraz fazla olacak gibi görünüyor. Yıl sonunda telefon satışlarının arttığı bir ortamda iPhone 14 Pro ve Pro Max teslimatları için 3-4 hafta beklemek gerekiyor. Bu bekleme süresinin şirkete etkisi, ocak ayının sonunda yayınlanacak finans raporuyla anlaşılacak.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun