Apple Hindistan’da iPhone 13 üretmeye başladı

google news abone ol

Apple, Foxconn’un Hindistan’ın Chennai şehri yakınlarındaki fabrikasında da iPhone 13 üretimine başladı. Şirketin geçtiğimiz aralık ayında iPhone 13’ün üretim provalarına başladığına dair haberler de gündeme gelmişti.

Apple için Hindistan’da akıllı telefon üretmek yeni bir şey değil. Şirket daha önce de iPhone 12, iPhone 11 ve 2020 model iPhone SE gibi telefonlarını bu ülkede üretmişti. Apple’ın Hindistan’da sattığı telefonların yüzde 70’nin üretimi ülkede gerçekleştiriliyor. Şirketin ülkede iPhone 13 Pro modelini üreteceği de haberler arasında yer alıyor.

Apple’ın ve diğer şirketlerin Hindistan’da akıllı telefon üretmesinin en önemli sebeplerinden biri, yüzde 20’ye varan ithalat vergisinin de aralarında bulunduğu yükümlülüklerden kurtulmak. Hindistan telefonların ülkede üretilmesi sayesinde istihdam sağlarken, şirketleri de avantajlarla ülkede üretime teşvik ediyor.

Hindistan’da iPhone 13 üretmeye başlayan Apple, gelecek planlamasında da bu ülkeye özel bir önem veriyor. Şirketin önümüzdeki dönemde iPhone üretiminin yüzde 20’sini Hindistan’a kaydırması bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR