Teknoloji

Apple iPad üretimini Hindistan’a kaydırmaya hazırlanıyor

apple ipad

Apple iPad üretiminin bir kısmını Hindistan’a taşımaya hazırlanıyor. CNBC’nin haberine göre, Cupertino merkezli şirket konuyla ilgili olarak Hint yetkililerle görüşmeler yürütüyor. Üretimin Foxconn’un Chennai yakınlarındaki fabrikasında yapılacağı söylense de, henüz bu konudaki planlar somutlaşmış değil.

2020’de pandeminin başlamasından bu yana Apple’ın üretimde Çin’e olan bağımlılığını azaltmayı planladığı biliniyor. Hindistan’da üretime eski iPhone modelleriyle başlayan şirket şu sıralarda iPhone 14, AirPods ve Beats kulaklıkları da üretim kataloguna eklemiş durumda.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, Apple’ın Hindistan’da iPad üretimi konusunda bazı çekinceleri bulunuyor. Mobil cihaz üretimi için oldukça yetenekli ve eğitimli bir iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Hindistan’da bu iş gücünün yetersiz olması nedeniyle Apple’ın aceleci davranmadığı belirtiliyor.

Apple iPad üretimini Hindistan dışında başka ülkelere de kaydırabilir

Hâlihazırda Foxconn’un Chennai’daki fabrikasında toplam iPhone üretiminin yüzde 10’un gerçekleştiriliyor. Bu fabrikanın iPhone 14 üretimindeki payı ise yüzde 5 seviyesinde.

Apple iPad üretimini Hindistan’a kaydırmayı planlarken, başka ülkelerde de üretim ağını genişletmeyi planlıyor. Şirketin Vietnam, Malezya ve ABD’deki üretim kapasitesini de artırması bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER