Ana Sayfa Yazılım Apple'dan iOS 13 ve iPadOS ile ilgili klavye uyarısı

Apple’dan iOS 13 ve iPadOS ile ilgili klavye uyarısı

Apple iOS 13.1 ve iPadOS güncellemelerini dün akşam saatlerinde yayınladı. Bu güncellemelerle birlikte iOS 13.0 sürümünde görünen bazı hataların da düzeltilmesi bekleniyordu. Ancak şirket, henüz çözüme kavuşmamış bir başka hata ile ilgili olarak kullanıcılarını uyarıyor.

Destek sayfasında verilen bilgiye göre Apple, iOS 13 ve iPadOS’te yüklü olan üçüncü taraf klavyelerin, izin vermeseniz bile tam erişim kazanabileceğini söylüyor. Tam erişime sahip olan klavyeler internete veri gönderebilir. Bunların arasında yazdıklarınızın uzaktaki bir sunucuya gönderilmesi de bulunuyor. Söz konusu hata ilk olarak TechCrunch tarafından haberleştirildi.

Apple bu hatayı yakında çıkacak bir yazılım güncellemesiyle çözmeyi planlıyor. iOS 13.2 sürümü çoktan beta test aşamasına girdi. Hatayı çözecek yamanın da bu sürümün tüm iPhone müşterilerine dağıtılmasıyla birlikte ulaştırılması bekleniyor.

Popüler üçüncü taraf klavyeler arasında Google’ın Gboard, Microsoft’un SwiftKey uygulamaları ve aynı zamanda Grammarly bulunuyor. Eğer bunlardan bir tanesini kullanıyorsanız, muhtemelen tam erişim iznini vermiş olmalısınız. Çünkü bu tür klavyeler genellikle ek özellikler sağlamak için tam erişim istiyor. Eğer durum bu şekildeyse, sizin için fazla endişelenecek bir husus söz konusu değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 13 İncelemesi

Ancak bir klavye uygulamasına bilerek tam erişim vermediyseniz, üçüncü taraf klavyeleri geçici olarak kaldırma fikrini değerlendirebilirsiniz. Buna ek olarak güvenmediğiniz alternatif klavye uygulamalarını da yüklemeyin.

Apple, üçüncü taraf geliştiricilerin şifrelerinizi kaydetmenizi önlemek amacıyla, şifre alanlarına metin girişi söz konusu olduğunda varsayılan iOS klavyesine otomatik geçiş sağlıyor. Güvenerek kullandığınız bir alternatif klavye olsa bile, bu durum değişmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPadOS İncelemesi

iOS 13 ile Apple klavyesine gelen büyük yenilik

iOS 13 ve iPadOS ile birlikte Apple, üçüncü taraf klavyeleri yakalamak için önemli bir adım attı ve metin giriş yöntemleri arasına klavyede sürüklemeyi de ekledi. Şirketin QuickPath olarak adlandırdığı bu özellik henüz Türkçe klavyede bulunmuyor.

iPhone ya da iPad’inizde yüklü olan üçüncü taraf klavyeleri kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Klavye > Klavyeler > Düzenle yolunu takip edebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda. Hemen abone ol!

Huawei P40 İncelemesi

Her ne kadar şu sıralar Huawei P40 serisinin dikkatleri üzerine çeken, en iyi performansı sunan modeli P40 Pro olsa da, bu seriye adını veren...

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun