Apple iBooks Author ve iTunes U’yu kapatıyor

Apple kullanıcılarının büyük ihtimalle unuttuğu iki platformunun fişini çekmeye hazırlanıyor. Şirket, 1 Temmuz itibarıyla iBooks Author’a yeni kullanıcı kabul etmeyecek. iTunes U’nun kapısının ise 2021’in sonu itibarıyla kapatılması planlanıyor.

Mevcut iBooks Author kullanıcıları servise erişmeye devam edebilecek. Ancak uygulama artık yeni güncelleme almayacak. Apple’dan yapılan açıklamada, kullanıcıların içeriklerini Pages’a taşımalarını sağlayacak araç için çalışmaların sürdüğü ve bu aracın yakında hazır olacağı belirtildi. 9to5Mac sitesinin haberine göre, iBooks Author’da sunulan özelliklerin büyük kısmı Pages’a da entegre edildi.

iTunes U ise 2020-2021 eğitim yılı tamamlanana kadar mevcut kullanıcılara açık olacak. Bu servisin kullanıcıları da Classroom ve Schoolwork gibi servislere yönlendirilecek. iTunes U’da içerik yayımlayanlara ise içeriklerini Apple Podcasts ve Books servislerine taşımaları öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple AirTag için Bul uygulamasında keşfedilen sürpriz yumurta

Her iki uygulama hakkında da uzun süredir yeni bir şey duymuyorduk. Dolayısıyla Apple’ın bu kararına pek şaşırmamak gerekiyor. Bu uygulamaların işlevlerini yerine getirebilecek alternatiflerin varlığı, kullanıcı grupları için de alınan kararı daha az dramatik hâle getiriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...