Apple HomePod haberleri podcast ile aktaracak

apple homepodApple HomePod adını taşıyan akıllı hoparlörüyle Google ve Amazon’un akıllı hoparlörlerine meydan okumaya hazırlanıyor. Cihazın merkezinde Apple’ın dijital asistanı Siri bulunuyor. Ses kalitesi de HomePod’un öncelikleri arasında yer alıyor. 9to5Mac’te yer alan habere göre, Apple HomePod Siri üzerinden podcast de oynatabilecek. Bunun için Siri’ye “Hey Siri, haberlerde ne var?” şeklinde bir soru sormak yeterli olacak.

Söz konusu özelliğe iOS 11.2.5’in beta sürümünde rastlanıyor. iOS’in bir parçası olması, bu özellikten iPhone ve iPad’lerde de yararlanılabileceği anlamına geliyor. Paylaşılan ekran görüntüleri de söz konusu özelliğin varlığını doğruluyor. Ancak özelliğin hazırlanmasında temel motivasyonun HomePod üzerinden haber oluşturma isteğinin olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Siri, ABD’de haber isteyen iOS kullanıcılarına The Washington Post, Fox News, NPR ve CNN gibi haber kuruluşlarının podcast’leri öneriliyor. Ancak bunun için Siri’yi sesle aktive etmek gerekiyor. Siri, ana ekran tuşu üzerinden aktive edildiğinde ise kullanıcılara Apple Haberler veya Safari üzerinden alınan haber başlıkları gösteriliyor. Siri, hâli hazırda da haberleri bu şekilde gösteriyor.

Apple HomePod piyasaya çıkışından önce yeni özellikler kazanabilir

Apple HomePod fiziksel kontroller de taşıyacak. Ancak akıllı hoparlörle etkileşime girmenin başlıca yolu sesten geçecek. Dolayısıyla podcast ile haber aktarımının HomePod için gerekli bir özellik olduğu söylenebilir. Apple’ın akıllı hoparlörüne piyasaya sürmeden önce iOS güncellemeleriyle başka yeni özellikler eklemesi de muhtemel görünüyor.

İLGİLİ HABERLER