Apple Hindistan pazarında istediği imtiyazı elde edebilir

apple hindistan Apple Hindistan hükümetiyle ülkede mağaza açabilmek adına uzun süredir görüşüyor. Şirketin yakında bu görüşmelerden amacını gerçekleştirmeye uygun bir sonuçla ayrılabileceği belirtiliyor. The Times of India gazetesine konuşan kaynaklar, Hindistan hükümetinin “Yüzde 30 kuralı”nı Apple için iki veya üç yıllığına askıya alabileceğini dile getirdi.

Hindistan ekonomisine katkı sağlamak adına geliştirilen “Yüzde 30 kuralı”, ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketlerin sattıkları ürünlerden elde ettikleri gelirlerin yüzde 30’luk kısmını yerli üreticilere kaynak olarak aktarmasını zorunlu kılıyor. Hükümet geçtiğimiz yıl bu kuralı biraz esnetmiş ve en gelişmiş teknolojileri barındıran ürünleri satan şirketlere kolaylık sağlamıştı.

Apple’a da akıllı telefon pazarındaki hakim pozisyonu nedeniyle söz konusu yaklaşım çerçevesinde bir kolaylık yapılabileceği belirtilse de, Hindistan Maliye Bakanlığı bu öneriye karşı çıkmış ve Apple’ın yerel mobil cihazlara kıyasla sıra dışı bir şey sunmadığını savunmuştu. Ülkenin endüstriyel politika belirleme kurumundan gelen tavsiyeyi de kabul etmeyen bakanlığı tutumu, taraflar arasındaki görüşmeleri durma noktasına getirmişti.

Ancak gelinen noktada her iki tarafı da tatmin edecek cinsten bir uzlaşının sağlandığı görülüyor. Apple en azından iki veya üç yıl boyunca kaynak gereksinimine uyum sağlamak zorunda kalmadan ürünlerini kendi mağazalarında satabilecek. Bu geçiş döneminde Cupertino merkezli şirket, yüzde 30 kuralına uyum sağlamak adına gerekli altyapı çalışmalarını da gerçekleştirebilecek.

Apple hali hazırda materyallerinin önemli bir kısmını Çin’den alıyor. Şirketin en büyük üretim ortağı Foxconn’un Hindistan’da fabrika kurmaya hazırlanması ise Apple’a yüzde 30 kuralına uyum sağlama konusunda umut veriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...