Teknoloji

Apple Hindistan’ın üretimdeki payını yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor

apple iphone 14 plus inceleme

Apple cihaz üretiminin yüzde 25’ini Hindistan‘da gerçekleştirmeyi hedefliyor. Söz konusu oran, Hindistan Ticaret bakanı tarafından açıklandı. Bir konferansta konuşan bakan Piyush Goyal, hâlihazırda şirketin ürünlerinin yüzde 5 ila 7’sinin Hindistan’da üretildiğini ve hedefin bu oranı beşe katlamak olduğunu belirtti.

Bu değişim hakkındaki planlar daha önce de gündeme gelmişti. Analistler daha önce 2025 itibarıyla iPhone üretiminin yüzde 25’inin Hindistan’da gerçekleştirilebileceğini belirtmişti. Cupertino merkezli şirketin bir numaralı üretim ortağı Foxconn’un Hindistan’ın Chennai şehrindeki fabrikasının kapasitesini artırmak için çalışmaya devam ettiği biliniyor.

Teknoloji devinin üretimde Çin’in ağırlığını azaltmak istediği uzun süredir biliniyor. Bu değişimin temelinde farklı faktörler bulunuyor. Çin’de COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar ve ABD ile Çin arasındaki siyasi gerilimler söz konusu faktörler arasında başı çekiyor.

Apple iPhone 14 serisiyle birlikte Hindistan’da üretim payını artırmıştı

Apple ilk defa iPhone 14 serisiyle birlikte yeni telefonlarını Hindistan’da üretmeye başlamıştı. Şirket daha öncesinde çıkışının üstünden zaman geçen telefonlarının üretimini Hindistan’da yapıyordu.

İLGİLİ HABERLER