Apple’dan hem eski hem de yeni cihazlarına yazılım güncellemeleri

Apple geçtiğimiz salı akşamı iOS 13.1 güncellemesini yayınladıktan birkaç gün sonra iOS 13.1.1 güncellemesini yayınladı. Aynı zamanda iPad ve iPad Pro için de iPadOS 13.1.1 dağıtıma çıktı.

Bu güncelleme pilin daha hızlı bitmesi, Siri isteklerininin tanınmaması, iPhone’un yedeklemeden geri yüklenememesi gibi problemlere çözüm getiriyor.

iOS 13’ün yayınlanmasından bir hafta kadar sonra Apple, iOS 13.1 güncellemesini yayınlamıştı. Bu güncelleme daha önce iOS 13.0 sürümü ile birlikte sunulmayan çeşitli yeni işlevleri getirmişti. Bunun yanı sıra hata düzeltmelerini de sunmuştu.

iOS 13.1.1 sürüm notlarına göre güncelleme aşağıda maddeler hâlinde sıralananları getiriyor:

  • iPhone’un yedeklemeden geri yüklenmesini engelleyebilen bir sorunu düzeltir.
  • Pilin daha hızlı bitmesine neden olabilen bir sorunu çözer.
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max aygıtlarında Siri isteklerinin tanınmasını etkileyebilen bir sorunu düzeltir.
  • Safari arama önerilerinin, önceden kapatılmasına rağmen yeniden açıldığı bir sorunu düzeltir.
  • Anımsatıcılar’ın yavaş eşzamanlanmasına neden olabilen bir sorunu çözer.
  • Üçüncü parti klavye uygulamalarında bir güvenlik sorununu düzeltir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iMovie iOS uygulamasına iPhone 12 Pro'ya uygun güncelleme

iOS 13 alamayan cihazlar için iOS 12.4.2 güncellemesi

Bu arada Apple, iOS 13’e güncellenmeyen daha eski iPhone ve iPad modelleri için iOS 12.4.2 güncellemesini yayınladı.

Söz konusu güncelleme iPad Air, the iPad mini 2 ve iPad mini 3; 6. nesil iPod touch; iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için çıktı. Bu cihazların hiçbiri iOS 13’ün desteklediği cihazlar arasında yer almıyor.

Saydığımız cihazlar için gelen en son sürüm iOS 12.4.1 olmuştu. O da geçtiğimiz ay yayınlanmış ve birçok iPhone modelinde jailbreak işlemine izin veren bir açığın düzeltmesini sunmuştu.

Öte yandan Apple, Apple Watch Series 1 ve Series 2 için de watchOS 5.3.2 sürümünü yayınladı. Bu modellerin watchOS 6 güncellemesini ilerleyen haftalarda alması bekleniyor.

Hem watchOS 5.3.2 hem de iOS 12.4.2, Google’ın Project Zero ekibi tarafından keşfedilen bir güvenlik açığına çözüm getiriyor. “Uzaktaki bir saldırgan beklenmeyen uygulama sonlandırmasına veya rastgele kod yürütülmesine neden olabilir.” şeklinde özetlenen sorunun, sınırları aşan bir okumasının iyileştirilmiş girdi doğrulaması ile giderilerek çözüldüğü kaydediliyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun