Apple Hachette kitaplarının fiyatını indirerek Amazon’u vurmayı amaçlıyor

apple-ibooks-170614

Kitapların fiyatlandırması yüzünden anlaşmazlık yaşayan Amazon ve yayıncı Hachette arasındaki kavgaya Apple da müdahil oldu. Amazon’un Hachette’den olan envanter siparişlerini azaltması ve yeni çıkacak kitapları ön siparişten kaldırmasının ardından devreye giren Apple, durumdan etkilenen kitaplardan 26 tanesinin fiyatlarını 9.99 dolara indirdi ve bu kitapların reklamını yapmaya başladı. Söz konusu kitaplar arasında Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’in yeni kitabı The Silkworm da bulunuyor.

Özellikle kitapları ön siparişten kaldırmak yayıncıların oldukça aleyhine bir durum. Çünkü ön satış rakamları da en çok satanlar listelerinin oluşumunda dikkate alınıyor. Amazon ise yaklaşımının bir kitabı rafın arkalarına atmaktansa satmamayı tercih eden bir kitapçının tavrına benzetiyor. Geçmişte e-kitap fiyatlarını yükseltmek için gizli anlaşmalar yapmakla suçlanan Apple’ın Amazon’un satışlarını azaltmak adına indirime gitmesiyse kaderin cilvelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Disney 2022’de izleyicilerle buluşacak Marvel filmlerinin gösterim tarihlerini değiştirdi

Disney, Marvel Sinematik Evreni'nden yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filminin gösterime gireceği tarihi değiştirdi. Variety'nin haberine göre; söz konusu değişiklikler filmlerin yapım sürecinde...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun