Apple Güney Kore’de alternatif ödeme yöntemlerine izin verecek

google news abone ol

Apple yakında geliştiricilerin Güney Kore’deki uygulamalarında alternatif ödeme sistemlerini kullanmalarına izin verecek. Ülkede geçtiğimiz ağustos ayında onaylanan yasa çerçevesinde mobil uygulamalarda alternatif ödeme sistemlerinin sunulmasının önü açılmıştı.

The Korea Herald gazetesinin haberine göre; şirket üçüncü taraf ödeme sistemlerini desteklemeye ilişkin planlarını Güney Kore İletişim Komisyonu ile paylaştı. Mağazada yapılacak değişikliklerin nasıl yürürlüğe gireceğine dair detaylar şu an için bilinmiyor. Ancak Apple’ın alternatif ödeme yöntemlerinden yapacağı kesintinin yüzde 30’dan düşük olacağı biliniyor.

Güney Kore’nin “anti Google yasası” olarak da bilinen yasası, Google ve Apple’ın mağazalarında üçüncü taraf ödeme yöntemlerine izin vermesini zorunlu kılıyor. Bu yasa, mağazalarının kontrolünü sıkı şekilde elinde tutmak isteyen teknoloji devlerinin aleyhine bir durum olarak değerlendirilmişti.

Her iki şirket de geliştiricilerden aldıkları komisyonları korumak için mücadeleye devam ediyor. Bu nedenle hem Apple’ın hem de Google’ın Epic Games’e açtıkları davalar sürüyor.

Güney Kore’de yürürlüğe giren yeni yasa, uygulama mağazalarında alternatif yöntemlere yer vermeyen şirketlere ceza kesilmesini öngörüyor. Google yasanın kabulünden kısa bir süre sonra konuyla ilgili planlarını açıklamıştı. Apple ise en uygun çözüm için Güney Koreli yetkililerle birlikte çalışacağını duyurdu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR