Apple gökkuşağı motifli saat arayüzünün Rusya’da kullanılmasını engelliyor

apple gokkusagiApple gökkuşağı motifli Apple Watch arayüzünü haziran ayındaki WWDC etkinliğinde duyurmuştu. Şirket söz konusu saat arayüzüyle eşcinsel onur haftasını kutlama ve LGBTİ topluluklarına karşı uygulanan ayrımcılığa karşı durma mesajlarını vermişti.

Apple düzenli olarak cinsel yönelim ayrımcılığına karşı olan duruşunu öne çıkarsa da, şirketin de bazı sınırları var gibi görünüyor. iOS geliştiricilerinden Guilherme Rambo, gökkuşağı temalı saat arayüzünün eşleştirilen iPhone’un sahibinin Rusya’da yaşaması durumunda kullanılamadığını belirtti.

Söz konusu durum hem Reddit’te hem de Apple’ın destek forumlarında daha önce dile getirilmişti. Yapılan denemeler, gerçekten de Rusya’da yaşayanların gökkuşağı motifli Apple Watch arayüzüne erişemediğini doğruluyor.

Rusya 2013’te “eşcinsellik propagandası” yasasını yürürlüğe koymuş, bu yasa daha sonrasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından önyargılı bulunmuş ve yasanın homofobiyi teşvik ettiği belirtilmişti. Eşcinsellik propagandası yaptığına inanılan kişilere para ve hapis cezaları öngören yasa, Apple’ın da gözünü korkutmuşa benziyor.

Cupertino merkezli şirket Rusya’nın suyuna gitmeyi seçse de, en büyük rakiplerinden Google bu yasa karşısında daha cesur bir tavır sergilemişti. Rusya’da düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları sırasında ana sayfasına gökkuşağı temalı bir doodle yerleştiren şirket, Olimpik ruhta ayrımcılığa yer olmadığını belirten Olimpiyat İlkeleri’ni de öne çıkararak Rusya’yı protesto etmişti.

Apple gökkuşağı saat arayüzünün Rusya’da kullanılmasının engellenmesi konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın