Teknoloji

Apple Freeform ile iPhone, iPad ve Mac’lerde yeni bir ortak çalışma alanı sunuluyor

apple freeform

Apple sürekli yeni bir uygulama yayınlamaz. iOS 16.2, iPadOS 16.2 veya macOS 13.1’e güncelledikten sonra muhtemelen uygulama arşiviniz içinde yeni bir simge fark edeceksiniz. Salı günü Apple, konuyla ilgili basın bülteninde “yaratıcı beyin fırtınası ve iş birliği” için “sonsuz bir pano” olarak tanımladığı Freeform uygulamasını kullanıma sundu. Kısacası Apple Freeform uygulaması, arkadaşlarınızla birlikte kullanabileceğiniz sanal bir beyaz tahta görevini görüyor.

Apple, bu yılın ortalarında düzenlenen WWDC 2022’nin açılış konuşmasında Freeform’u duyurdu. Ayrıca sanal bir panoya kendi başınıza veya başkalarıyla fotoğraf, dosya, çizim, bağlantı, not ve daha fazlasını ekleme yeteneğini gösterdi. Elbette Freeform, diğer Apple uygulamalarıyla da entegre biçimde çalışıyor. iMessage veya FaceTime aracılığıyla diğer ortak çalışanlarla üzerinde çalıştığınız konu hakkında bir tartışma başlatmanıza izin veren düğmeler içeriyor. Bu arada Freeform panoları iCloud’da depolanır, böylece kullanıcılar aygıtlar arasında eşzamanlamayı sürdürebilir.

Apple’ın Dünya Çapında Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers, “Serbest biçim, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının görsel olarak işbirliği yapmaları için sonsuz olanaklar sunuyor” dedi. “Sonsuz bir tuval, çok çeşitli dosyaları yükleme desteği, iCloud entegrasyonu ve işbirliği yetenekleriyle Freeform, beyin fırtınası için kullanıcıların her yere götürebilecekleri ortak bir alan yaratıyor.”

Apple Freeform uygulamasının başlıca özellikleri

Freeform, Apple’ın belirttiğine göre, ilham ve fikirleri tek bir yerde toplamak için mükemmel bir beyaz tahta deneyimidir. Birçok dosyayla çalışırken veya başkalarıyla işbirliği yaparken sınırsız esneklik için panoya içerik eklendikçe sonsuz tuval genişler. Kullanıcılar, yerleşik hareket desteği ile tahtada sorunsuz bir şekilde hareket edebilir.

Uygulama, fikir çizime dönüştürmek, yorum eklemek ve şekil çizmek için çeşitli fırça stilleri ve renk seçenekleri sunuyor. iPhone ve iPad kullanıcıları parmaklarıyla tuval üzerinde herhangi bir yere çizim yapabilir. Apple Pencil desteğiyle Freeform, hareket halindeyken iPad’de fikirleri çizim hâlien getirmeyi daha da kolaylaştırıyor.

apple freeform

Freeform; fotoğraflar, video, ses, belgeler, PDF’ler, web sitelerine bağlantılar ve harita konumu bağlantıları, yapışkan notlar, şekiller, diyagramlar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli dosyaları destekliyor. iPhone ve iPad kameraları, bir resmi veya taranmış dokümanı doğrudan panoya eklemek için de kullanılabilir. Eksiksiz bir şekil kitaplığıyla Freeform, kullanıcılara aralarından seçim yapabilecekleri 700’den fazla seçenek sunarak kullanıcıların rengi ve boyutu değiştirmesine, metin eklemesine ve hatta kişiselleştirilmiş şekiller oluşturup kaydetmesine olanak tanıyor.

Kullanıcılar, Dosyalar ve Finder gibi diğer uygulamalardan panoya içerik sürükleyip bırakabilir ve yerleşik hizalama kılavuzlarıyla panoyu düzenli tutabilirler. Hızlı Bakış ile kullanıcılar, tahtadan hiç ayrılmadan çift dokunuşla içeriği önizleyebilir ve dinamik bir görünüm oluşturmak için birden fazla video dosyasını aynı anda oynatabilirler. Görüntüler ve PDF’ler gibi içerikler bir panodaki yerlerine kilitlenebilir ve ortak çalışanlar daha sonra nesnenin üzerine veya çevresine açıklama ekleyebilir. Apple’ın verdiği örneklere göre bu, Freeform’u bir ev yenileme projesi için kat planlarının üzerine fikirleri eklemek veya koçlar için oyunları bir basketbol sahası görüntüsü üzerinde göstermek için mükemmel bir araç haline getirir.

apple freeform

Bir kullanıcı ister masa başında ister hareket halinde çalışıyor olsun, Freeform bağımsız projeler için veya başkalarıyla işbirliği yaparken inanılmaz derecede faydalı görünüyor. Aynı panoda 100’e kadar ortak çalışanla çalışabilen Freeform, grup projeleri üzerinde çalışırken veya hatta arkadaşlarla tatil planlarken yaratıcılık için ortak bir alan yaratır.

Freeform, Mesajlar’daki yeni iş birliği özelliklerinden de yararlanıyor. Bu, kullanıcıların başkalarını bir Freeform panosuna, yalnızca bir Mesajlar dizisine sürükleyerek davet etmelerini sağlıyor. Bu ileti dizisindeki tüm üyeler otomatik olarak panolara davet edilecek ve hemen işbirliği yapmaya başlayabilecektir. Birisi bir düzenleme yaptığında, etkinlik güncellemeleri Mesajlar dizisinin üst kısmında görünür.

apple freeform

Doğrudan uygulamaya yerleştirilmiş FaceTime özelliği ile kullanıcılar, ekranın sağ üst köşesindeki iş birliği düğmesine dokunarak Freeform içinde bir FaceTime araması başlatabilir. Tüm ortak çalışanlar, hızlı eşitleme özellikleri ve iCloud entegrasyonu ile içerik eklerken veya düzenlemeler yaparken diğerlerinin katkılarını görüntüleyebilir. Freeform panoları iPhone, iPad ve Mac’te senkronize ediliyor. Kullanıcılar bir bağlantı veya e-posta yoluyla başkalarını davet edebilir ve hatta bir panoyu PDF olarak dışa aktarabilir veya ekran görüntüsü alabilir.

iPadOS 17 ile birlikte Freeform uygulamasına gelen yenilikler

Freeform uygulaması, su renkli fırça, kaligrafi kalemi, vurgulayıcı, değişken kalınlıkta kalem ve cetvel dahil yeni çizim araçları sunuyor. Şekil Tanıma özelliğiyle kullanıcılar, Apple Kencil ile bir kare gibi bir şekil çizebilir ve Notlar uygulamasındaki gibi mükemmel bir versiyonun yerine oturmasını gözlemleyebilirler.

ipados 17 apple freeform

Canlı iş birliği ile kullanıcılar, Takip Et ile başkalarının neler yaptığını görebilir. Sonsuz tuvalde diğer kullanıcılar gezinirken, ekranlarında olanı sizin ekranınızda görmüş olursunuz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER