Apple ve Epic davasında ilginç gelişme; üst düzey yöneticiler ifade verecek

Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan çıkarmasının ve Epic Games’in farklı yerlerde tekelcilik karşıtı davalar açmasının üzerinden yalnızca yedi ay geçti. Apple ve Epic’in üst düzey yöneticilerinin mahkeme salonunda ifade vermesiyle birlikte iki şirket arasındaki hukuki mücadele ilginç bir boyut kazanacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta sonuna girilirken Apple tarafından ortaya çıkarılan yeni bir hukuki belge, şirketin CEO’su Tim Cook, Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi ve eski pazarlama şefi ve şu anki App Store patronu Phil Schiller’in diğer pek çok tanıkla birlikte mahkeme salonunda canlı olarak ve şahsen ifade vermek niyetinde olduklarını gösterdi. Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney ve Başkan Yardımcısı Mark Rein, ayrıca Facebook’un oyun başkan yardımcısı ve Microsoft Xbox iş geliştirme başkan yardımcısı da mahkeme salonunda dinlenenler arasında yer alacak.

Schiller’in 11 saatlik bir inceleme ve çapraz sorgulama ile mahkeme salonunda en fazla zaman geçiren kişi olması bekleniyor ki, bu mantıklı sayılır. Yönetici, sadece davanın merkezinde yer alan App Store’dan sorumlu olmakla kalmadı, aynı zamanda hem bu dava hem de geçen yılki büyük teknoloji antitröst duruşması için bazı e-postaları ve astlarının e-postaları da inceleme altındaydı. Söz konusu davalardan biri ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin “Apple’ın mobil uygulama mağazası pazarında tekel gücü uyguladığı” sonucuna varmasıyla sona ermişti.

Apple’dan konuyla ilgili olarak yayınlanan açıklamada aşağıdaki ifadeler kullanıldı:

Üst düzey yöneticilerimiz, son 12 yılda App Store’un yenilik, dünya ekonomileri ve müşteri deneyimi üzerindeki çok olumlu etkilerini mahkemeyle paylaşmak için sabırsızlanıyor. Davanın, Epic’in yalnızca gelirlerini artırmak için anlaşmasını kasıtlı olarak ihlal ettiğini kanıtlayacağına inanıyoruz, bu da onların App Store’dan kaldırılmasına neden oldu. Bunu yaparak Epic, App Store’un güvenlik özelliklerini, rekabeti azaltacak ve tüketicilerin gizliliğini ve veri güvenliğini büyük risk altına sokacak şekilde atlattı.

Duruşmanın şu anda 3 Mayıs tarihinde başlaması ve birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple, üretici yapay zekâ araştırmalarını hızlandırıyor: Tim Cook'tan açıklamalar