Apple En İyi Küresel Markalar listesinin en tepesinde

interbrands-marka-siralama-091014

Interbrand 2014’ün En İyi Küresel Markalar sıralamasını açıkladı. Bir kez daha 100 şirketlik listenin tepesinde teknoloji firmaları yer alıyor. 118.9 milyar dolarlık değeriyle Apple en tepede yer alırken hemen arkasından gelen Google için de 107 milyar dolarlık değer biçiliyor. Listedeki 100 şirketin içinden 13’ü teknoloji sektöründe faaliyet gösterirken bunların beşi de ilk 10 içinde yer tutuyor.

Apple ve Google’ın yanı sıra IBM ve Microsoft da sırasıyla dördüncü ve beşinci sıraları elde etti. Samsung ise yedinci sırayı aldı. Geçen yıl Apple ve Google tarafından 13 yıl sürdürdüğü liderlikten edilerek üçüncü sıraya itilen Coca-Cola bu yıl da aynı sırada yer aldı.

Bu teknoloji devi şirketler Disney ve MTV gibi eğlence devlerini, Mercedes Benz ve BMW gibi otomobil şirketlerini, Louis Vuitton ve Cartier gibi lüks markaları geride bıraktı.

Interbrand bir markanın değerini belirlemek için üç önemli kriteri dikkate aldığını kaydetti; şirketin ürün ve servislerinin finansal performansı, marekanın tüketici kararlarını etkilemedeki rolü ve markanın yüksek fiyat belirleme veya şirketin kârlılığını garanti etmedeki yeteneği. Marka değerlerini belirleme noktasında öznellik biraz rol oynamış olabilir, ancak Interbrand kullandığı metodolojinin türünün ilk örneği olduğunun ve Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu tarafından sertifika verildiğinin altını çiziyor. Yani, analizlerinin doğruluğu bağımsız kuruluşça onaylanmış.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...