Apple en değerli küresel markalar listesinin zirvesini bırakmıyor

Interbrand her yıl dünyanın en değerli küresel markalar listesini yapıyor. Listenin zirvesinde 2020’de de geçtiğimiz yıl olduğu gibi Apple bulunuyor. Marka değeri 323 milyar dolar olan Cupertino merkezli şirketi sırasıyla Amazon ve Microsoft takip ediyor.

Geçtiğimiz sene bu listenin ikinci sırasında yer alan Google, 2020’de dördüncülüğe geriledi. Şirketin marka değeri yüzde 1’lik düşüşle 165 milyar dolara geriledi. Microsoft’un marka değeriyse yüzde 53’lük artışla 166 milyar dolara çıktı. Diğer taraftan, Amazon’un marka değeri de yıllık bazda yüzde 60 oranında artı ve 200 milyar dolara yükseldi.

Listenin beşinci sırasında Samsung yer alıyor. 12. sıradaki Intel, 13. sıradaki Facebook ve 19. sıradaki Instagram da göze çarpan diğer teknoloji markaları oluyor.

Bu listenin şirketin piyasa değerini değil, marka değerini yansıttığını yeniden belirtmek gerekiyor. Örneğin, Apple 2 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip. Ancak şirketin Interbrand tarafından ölçülen marka değeri ise 323 milyar dolar seviyesinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yalova Üniversitesi ve Huawei iş birliğiyle Mobil Servisleri Eğitim Programı'nda yeni dönem

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...