Teknoloji

Apple’ın Safari içindeki gizli dolaşma modunda DuckDuckGo’yu kullanma niyeti ortaya çıktı

duckduckgo internet
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Apple, Safari’nin Gizli Dolaşma modunda varsayılan arama motoru olarak Google yerine DuckDuckGo’yu kullanmayı düşündü. Bu önemli değişiklik, Apple ve Google arasındaki ilişkinin detaylarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devam eden Google antitröst davasında ortaya çıkmasının ardından gündeme geldi. Apple’ın bu değişikliği yapmayı ciddi şekilde düşünüp düşünmediği, DuckDuckGo’nun Bing’e olan bağımlılığı ve Google ile olan mali anlaşmanın rekabete aykırı olup olmadığı gibi konular, bu durumu karmaşık ve dikkate değer kılan faktörlerden birkaçı olarak sıralanabilir.

2018 ve 2019 yılları içinde Apple ve DuckDuckGo arasında, Safari’nin Gizli Dolaşma modunda varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo’yu kullanma planı üzerine görüşmeler yapıldı. Ancak, bu değişikliğin hiçbir zaman hayata geçirilmemesi, DuckDuckGo tarafından bir sürpriz olarak değerlendirildi.

Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea, eğer ciddi bir değişiklik düşünülseydi, daha fazla gerekli özen ısrarında bulunmuş olacağını belirtti. Giannandrea, kullanıcıların gizliliğini artırma beklentisinin bu düşüncenin arkasında olduğunu, ancak DuckDuckGo’nun arama sonuçlarının büyük bir kısmı için Bing’e bağımlı olmasının, Google kullanmaktan çok daha fazla gizlilik sunup sunmayacağı konusunda belirsizlik yarattığını ifade etti.

iOS 17 ile gelen arama motoru seçme özelliği

Giannandrea, mahkemede, iOS 17‘nin kullanıcılara normal tarama ve Gizli Tarama modları için ayrı ayrı arama motorları seçme olanağı tanıdığını belirtti. Ancak, her iki mod için de varsayılan arama motoru Google’dir.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google ve Apple arasındaki anlaşmanın, yıllık yaklaşık 8 milyar dolarlık bir reklam geliri paylaşımı düzenlemesi ile rekabete aykırı olduğunu iddia ediyor. Bu anlaşma, varsayılan arama motorundan değiştirmenin zorluklarını ve Apple’ın DuckDuckGo ve Microsoft’un Bing’i ile olan görüşmelerini, Google ile daha iyi finansal şartlar elde etmek için birer pazarlık taktiği olarak gösteriyor.