Apple’dan iklim değişikliği ile mücadele için 200 milyon dolarlık fon

Apple perşembe günü yaptığı açıklamada, atmosferdeki karbon miktarını azaltmaya yardımcı olmak amacıyla ormancılık projelerine yatırım yapmak ve aynı zamanda yatırımcıları için finansal getiri sağlamak için 200 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurdu. Restore Fund, yani Yenileme Fonu, karbon giderimini artırmayı ve kereste üretmeyi başaran orman mülklerine yatırım yapacak. Hedef ise, atmosferden yılda 1 milyon metrik ton karbondioksiti uzaklaştırmak olarak belirlendi.

Apple geçen yıl iklim değişikliğine olan katkılarını ortadan kaldırmak ve 2030 yılına kadar karbon nötr hale gelmek istediğini dile getirmişti. Şirket, 2030 yılına kadar tedarik zincirinden ve ürünlerinden kaynaklanan emisyonların yüzde 75’ini doğrudan ortadan kaldıracağını ve Restore Fund’ın ise diğer emisyonların yüzde 25’inin ele alınmasına yardımcı olacağını söylüyor. emisyonlarının yüzdesi. Apple’ın Restore Fund’daki ortakları arasında, kâr amacı gütmeyen Conservation International ve fonu yönetecek olan Goldman Sachs grubu yer alıyor.

Apple’ın çevre, politika ve sosyal girişimlerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, yaptığı açıklamada “Hem finansal getiri hem de gerçek ve ölçülebilir karbon etkileri yaratan bir fon oluşturarak, gelecekte daha kapsamlı bir değişim sağlamayı hedefliyoruz – dünya çapında karbon giderimine yatırımı teşvik ediyoruz.” dedi. “Umudumuz, başkalarının hedeflerimizi paylaşması, kritik ekosistemleri desteklemek ve korumak için kaynaklarına katkıda bulunmasıdır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Leica akıllı telefon pazarında yeni iş ortağı arıyor

Sera emisyonlarını dengelemenin bir yolu olarak ormanları kullanma stratejisi etrafında bazı tartışmalar bulunuyor. Dünya Ekonomik Forumu, emisyonları azaltmak için geçen yıl bir trilyon ağaç dikmeye yönelik bir girişim başlatmıştı. Ancak araştırmacılar, daha sonra bu çabanın, böyle bir çabanın çevre üzerindeki etkisini fazlasıyla abartan bir çalışmadan kaynaklandığını ortaya çıkarmıştı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...