Teknoloji

Apple çalışanlarının ChatGPT ve diğer yapay zekâ araçlarını kullanmasına sınırlama getirdi

apple chatgpt

Apple‘ın projeleri konusunda bir hayli korumacı olduğu ve çalışanlarından da gizliliğe önem vermelerini istediği biliniyor. Bu yaklaşım çerçevesinde Cupertino merkezli şirket, son dönemin moda teknolojilerinden birine de temkinli bakıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple ChatGPT’nin çalışanları tarafından kullanımından ve şirket sırlarının bu yolla dışarıya sızmasından endişe duyuyor.

Şirketin bu senaryonun yaşanmasını engellemek için çalışanlarının ChatGPT’yi ve GitHub’ın Copilot’ı gibi diğer yapay zekâ araçlarını kullanmasına kısıtlama getirdiği öğrenildi. Haberde Apple’ın kendi geniş dil modelleri üstünde çalıştığı bilgisi de yer alıyor.

Geçtiğimiz ay, üç Samsung çalışanının şirketin sır niteliğindeki bilgilerini ChatGPT ile paylaştığı iddiası gündeme gelmişti. Çalışanlardan birinin yapay zekâdan veri tabanındaki kaynak kodundaki hatalarının kontrolünü istediği, diğerinin ise kod optimizasyonu için yardım talep ettiği belirtilmişti. Üçüncü çalışanın ise bir toplantı kaydını yapay zekâya yüklediğini ve toplantı notlarının yazılı dökümünü istediği öne sürülmüştü.

Apple’ın üretken yapay zekâ araçlarının kullanımına nasıl bir kısıtlama getirdiği bilinmiyor. Yukarıda bahsettiğimiz örneklerden başı yanan Samsung, çareyi ChatGPT taleplerini 1 KB veya 1024 karakterle sınırlamakta bulmuştu.

Apple ChatGPT’ye karşı kendi alternatiflerini geliştiriyor

Apple ChatGPT’nin sunduğu imkanlara karşı kendi alternatiflerini de geliştirmeye çalışıyor. Bu çalışmaların daha önce Google’ın arama ve yapay zekâ çalışmalarını yöneten John Giannandrea tarafından yönetildiği belirtiliyor. Apple’ın geçtiğimiz yıllarda yapay zekâ alanında çalışmalar yürüten bazı şirketleri satın aldığını hatırlatmakta da fayda var.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER