Ana Sayfa » Sektörel » Apple CEO’su Tim Cook’tan ABD’deki olaylarla ilgili mesaj

Apple CEO’su Tim Cook’tan ABD’deki olaylarla ilgili mesaj

Apple CEO’su Tim Cook, şirket çalışanlarına göndermiş olduğu bir mesajda, ABD’deki ayrımcılık ve eşitsizlik ile ilgili görüşlerini belirtti, insanların korunması için getirilen tedbirlerin hâlâ evrensel olarak uygulanmadığını da dile getirdi.

İnsan hakları ve eşitsizliğe karşı görüşlerini aktaran Cook, geçtiğimiz cumartesi gecesi ülke çapında meydana gelen protestolara ve ayaklanmalara yol açan, ABD’nin Minneapolis şehrinde George Floyd’un öldürülmesi olayıyla ilgili yorumlarda bulundu. Bloomberg tarafından elde edilen nota göre, birçok çalışan topluluklarında ayrımcılık konusunda endişe duyuyor.

Apple yöneticisi, şirketin ırk adaletsizliğine odaklanan kar amacı gütmeyen Eşit Adalet Girişimi de dahil olmak üzere bir dizi gruba bağış yapacağını söyledi. Ayrıca iPhone üreticisi haziran ayında çalışan bağışları için bire bir eşleşme sunacak.

Ülkenin dört bir yanındaki düzenlenen protesto gösterilerine bağlı olarak şirket, çalışanlarının “sağlık ve güvenliğini” gerekçe göstererek ABD mağazalarının çoğunu geçici olarak kapattığını söyledi.

Cook’un mesajının Türkçeye çevrilmiş hâli aşağıda yer alıyor:

Takım,

Şu anda, milletimizin ruhunda ve milyonlarca insanın kalbinde derinlemesine kazınmış bir acı var. Birlikte ayakta durmak için, birbirimize savunmalıyız ve George Floyd’un akılsızca öldürülmesi ve daha uzun bir ırkçılık tarihi tarafından haklı olarak kışkırtılan korkuyu, incinmeyi ve öfkeyi tanımalıyız.

Bu acı dolu geçmiş günümüzde hala mevcut – sadece şiddet biçiminde değil, aynı zamanda derin köklü ayrımcılığın günlük deneyiminde… Bunu ceza adalet sistemimizde, Siyah ve Kahverengi topluluklardaki orantısız hastalık ücretlerinde, mahalle hizmetlerindeki eşitsizliklerde ve çocuklarımızın aldığı eğitimde görüyoruz. Yasalarımız değişmiş olsa da, gerçek şu ki, korumaları hâlâ evrensel olarak uygulanmamıştır.

Büyüdüğüm Amerika’dan beri ilerleme gördük, ancak renk topluluklarının ayrımcılığa ve travmaya katlanmaya devam ettiği de aynı şekilde doğrudur.

Birçoğunuzdan korktuğunuzu duydum; toplumlarınızda korktuğunuzu, günlük yaşamlarınızda korktuğunuzu ve en acımasız olanı, kendi içinizde korktuğunuzu duydum. Bu ülkeye sevgi, emek ve hayat veren her insan için korkudan kurtulmayı garanti edemezsek, kutlamaya değer hiçbir toplumumuz olamaz.

Apple olarak misyonumuz, insanları dünyayı daha iyi hâle getirmeleri için güçlendiren bir teknoloji yaratmak ve her zaman bu olacaktır. Her zaman çeşitliliğimizden güç aldık, yaşamın her yürüyüşünden insanları dünyadaki mağazalarımıza karşıladık ve herkesi içeren bir Apple inşa etmeye çalıştık.

Ama birlikte daha fazlasını yapmalıyız. Bugün Apple, ırk adaletsizliğine meydan okuma, kitlesel hapsedilmeye son verme ve Amerikan toplumundaki en savunmasız insanların insan haklarını korumaya adanmış bir kar amacı gütmeyen Eşit Adalet Girişimi de dahil olmak üzere bir dizi gruba bağış yapıyor. Haziran ayı boyunca ve haziran ayındaki tatilin onuruna, Benevity aracılığıyla bire bir tüm çalışan bağışlarıyla eşleşeceğiz.

Değişimi yaratmak için, derinlemesine hissedilen ama çok sık göz ardı edilen bir acı ışığında kendi görüşlerimizi ve eylemlerimizi yeniden incelemek zorundayız. İnsan onuru ile ilgili konular kenarda durmaya uygun olmayacaktır. Siyah toplumdaki meslektaşlarımıza sesleniyorum – sizi görüyoruz. Önemlisin, hayatlarınız önemli ve burada, Apple’da değerlisiniz.

Şu anda acı hisseden tüm meslektaşlarımız için lütfen yalnız olmadığınızı ve sizi destekleyecek kaynaklarımız olduğunu bilin. Birbirinizle konuşmak ve ortak insanlığımızda şifa bulmak her zamankinden daha önemli. Ayrıca, Çalışan Yardım Programımız ve Kişiler sitesinde öğrenebileceğiniz zihinsel sağlık kaynakları da dahil olmak üzere yardımcı olabilecek ücretsiz kaynaklarımız var.

Bu, birçok insanın normalliğe ya da rahat bir statükoya geri dönmekten başka bir şey istemeyeceği bir andır, ancak bu sadece bakışlarımızı adaletsizlikten kurtarırsak rahatlatıcı olacaktır. Bu arzunun kendisi, kabul edilmesi zor olduğu kadar, bir ayrıcalık belirtisidir. George Floyd’un ölümü ‘normal’ bir gelecekten çok daha fazlasını hedeflememiz ve en yüksek eşitlik ve adalet ideallerine uyan bir tane inşa etmemiz gerektiğinin şok edici ve trajik bir kanıtıdır.

Martin Luther King’in sözleriyle, “Her toplumun statükoyu koruyanları ve devrimlerle uyumakla ün salmış kayıtsızların kardeşlikleri vardır. Bugün hayatta kalmamız, uyanık kalma, yeni fikirlere uyum sağlama, tetikte olma ve değişim zorluğu ile yüzleşme yeteneğimize bağlı.”

Aldığımız her nefesle, bu değişimi gerçekleştirmeyi ve herkes için daha iyi, daha adil bir dünya yaratmayı taahhüt etmeliyiz.

Tim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple uyarıyor: MacBook için plastik web kamera kapağı kullanmayın

Son zamanlarda dizüstü bilgisayarların kameralarını bantla veya benzeri cisimlerle kapatmak moda olmaya başladı. Apple ise yayınladığı yeni bir destek sayfasıyla MacBook sahiplerini dizüstü bilgisayarlarının...

iPhone 12 RAM miktarıyla ilgili yeni bir sızıntı

Android telefonlara baktığımızda, amiral gemisi modellerde 12 GB RAM'in giderek bir standart hâlini almaya başladığını görüyoruz. Ancak iPhone tarafında ise RAM, Android telefonlarda olduğu...

iOS 14 Public Beta nasıl yüklenir? [Video]

Apple WWDC 2020'de ön gösterimini gerçekleştirdiği iOS 14'ün geliştiricilere özel ilk beta sürümünü 22 Haziran'da yayınlamış, herkese açık beta sürümü için de temmuz ayını...

iPhone ekran değişimi, batarya değişimi ve garanti dışı değişim ücretlerinde artış

Temmuz ayının başında Türkiye'de sattığı iPhone, iPad, Mac bilgisayar gibi ürünlerinin fiyatlarını artıran Apple, iPhone servis ücretleri için de benzer bir adımı attı. NTV'nin...

iPhone SE (2020) İncelemesi

iPhone SE (2020) GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL iPhone SE, dört yıl sonra yeniden karşımızda. Her ne kadar farklı bir formda gelmiş olsa da, daha önce olduğu...

iOS 14 Public Beta nasıl yüklenir? [Video]

Apple WWDC 2020'de ön gösterimini gerçekleştirdiği iOS 14'ün geliştiricilere özel ilk beta sürümünü 22 Haziran'da yayınlamış, herkese açık beta sürümü için de temmuz ayını...

Huawei MatePad T8 İncelemesi

Bir süredir yavaşlama eğilimine giren tablet pazarında işler küresel koronavirüs salgınının patlak vermesiyle birlikte biraz değişmişti. İnsanların evlerinde daha çok vakit geçirmeye başlaması ve...

Yılın ilk yarısında Türkiye’de en hızlı mobil internet hangi operatörde?

İnternet bağlantı hızını test etmeye yarayan servislerden biri olan nPerf, belirli aralıklarla yayınladığı raporlarla Türkiye'deki internet bağlantı hızlarının performansını ortaya koyuyor. Fransız şirketin yayınladığı...

iPhone SE (2020) İncelemesi

iPhone SE (2020) GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL iPhone SE, dört yıl sonra yeniden karşımızda. Her ne kadar farklı bir formda gelmiş olsa da, daha önce olduğu...

iOS 14 ve iPadOS 14 herkese açık beta sürümleri yayınlandı

Apple'ın 22 Haziran'da gerçekleştirdiği WWDC 2020 açılış yayınında ön gösterimini gerçekleştirdiği işletim sistemi sürümlerinden olan iOS 14 ve iPadOS 14 için herkese açık beta...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun