Apple CarKey tanıtıldı: Otomobillerin kilidi iPhone veya Apple Watch ile açılacak

Apple, otomobillerin kilidini iPhone’lar ile kablosuz şekilde açmayı mümkün hâle getiren CarKey isimli özelliğini duyurdu. Yeni duyurulan iOS 14‘ün bir parçası olan CarKey, NFC üzerinden çalışacak.

Bu özellik ilk olarak önümüzdeki ay yollara çıkacak olan 2021 model BMW 5 Serisi’nde kullanılacak. Otomotiv endüstrisinin genelinde kullanılacak bir standart üstünde çalıştığını belirten Apple, sadece NFC’ye dayanmak yerine U1 adını taşıyan yeni ultra genişbant yongasından da yararlanacak.

iPhone veya Apple Watch’unu CarKey’i destekleyen bir otomobille eşleştiren kullanıcılar, eşleştirmenin ardından Apple cihazlarını otomobilin içindeki NFC okuyucusunun yanına yaklaştırarak kilidi açabilecek. Kilit açılmadan önce Face ID veya Touch ID ile doğrulama yapılabilecek. Dileyenler Ekspres Modu aktif hâle getirerek biyometrik doğrulama safhasını pas geçebilecek. iMessage üzerinden başkalarıyla erişim paylaşımı da yapılabilecek. Apple’dan verilen bilgiye göre, özellik iOS 13’te de desteklenecek.

Otomobil üreticileri benzer işlevi dijital anahtarlarla sunuyor. Ancak bunlar Apple’ın işletim sistemine entegre edilmeyen bağımsız uygulamalar oldukları için Apple’ın sunduğu tüm avantajlardan yararlanamıyor. Dijital anahtar desteğinin iOS’te yerel ve yerleşik hâle gelmesi. Birden fazla dijital anahtarı tek bir yerde saklamayı mümkün hâle getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 Pro Max maketini gösteren videonun ortaya çıkardığı ayrıntılar - Video

Apple CarKey teknolojisinde Car Connectivity Consortium’un (Otomobil Bağlantısı Konsorsiyumu) mayıs ayında son hâlini alan Digital Key Release 2.0 standardının kullanılması muhtemel görünüyor. Bu standart, akıllı telefon ve araçlar arasında bağlantı için NFC teknolojisinden yararlanıyor ve bir yandan maliyetleri azaltırken; diğer taraftan geniş ölçekli kullanıma uygun, ölçeklendirilebilir bir mimari sunuyor. Apple’ın kablosuz teknolojiler ve ekosistemlerden sorumlu müdürlerinden biri olan SK Yong, konsorsiyumun yönetim kurulunda direktör olarak görev yapıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...