Apple CallKit uygulamalarını Çin’de App Store’dan çıkarıyor

apple callkit
Apple CallKit desteğine sahip uygulamaları Çin’de App Store’dan kaldırıyor

Apple Çin’deki siber güvenlik yasalarına uymak adına uygulama geliştiricilerinin elini kolunu bağlayacak yeni adımlar atmaya devam ediyor. Şirket bu doğrultuda son olarak CallKit platformunu kullanan uygulamaların geliştiricilerinden CallKit entegrasyonunu uygulamalarından kaldırmalarını istedi. Apple CallKit entegrasyonunu kaldırmayan uygulamaların Çin’de App Store’dan çıkarılacağı uyarısında bulundu.

Apple’ı söz konusu değişikliğe iten ise Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı tarafından alınan bir karar oldu. Bakanlık bundan kısa bir süre önce CallKit’i gözetim ve sansür mekanizmalarının etrafından dolaşmaya yarayan bir araç olarak tanımlamıştı.

CallKit, geliştiricilerin Apple’ın telefon uygulamasının arayüzünü kendi uygulamalarına entegre etmesini mümkün kılıyor. Görüşmeler yine geliştircinin VoIP hizmetleri üzerinden gerçekleştiriliyor. CallKit sadece uygulamalardaki telefon arayüzünün iOS ile daha uyumlu hâle gelmesini sağlıyor.

Apple tarafından geliştiricilere gönderilen bilgilendirme e-postası, 9to5Mac sitesi tarafından yayınlandı. Söz konusu e-postada App Store’un Çin mağazasına giren uygulamalardan CallKit özelliğinin çıkarılması istendi. Şirket bunu yapmak istemeyen uygulamaların ise App Store Çin mağazasından çıkarılacağını belirtti. Apple geçtiğimiz yıl da benzer bir gerekçeyle Çin’deki App Store’dan VPN uygulamalarını kaldırmıştı.

Apple CallKit entegrasyonu konusunda Çin hükümetinden gelen baskıya boyun eğmiş gibi görünüyor. Çinli yetkililer VoIP teknolojisini sansürün ve gözetimin etrafından dolaşmaya yönelik bir yöntem olarak değerlendiriyor. Bu tutum nedeniyle Microsoft da geçtiğimiz kasım ayında Skype’ı ülkedeki dijital uygulama mağazalarından çekme kararı almıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...

Apple eşya takip aygıtı AirTag’i sonunda tanıttı

Apple, uzun süredir beklenen AirTag isimli eşya takip aygıtını sonunda resmen gözler önüne çıkardı. Küçük yuvarlak bir cisim olan AirTag, kullanıcıların eşyalarını Apple'ın Bul...