Brezilya’dan Apple’a bir ceza daha

Apple Brezilya’daki sıkıntılarından kurtulabilmiş değil. Brezilya Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz ay Apple’dan kutusunda şarj adaptörü olmayan iPhone satmayı bırakmasını istemiş ve şirkete 12.2 milyon real (43,3 milyon TL) ceza kesmişti.

Cupertino merkezli şirket aynı nedenle bir kez daha cezalandırıldı. Bu sefer cezayı Sao Paulo şehrindeki bir mahkeme kesti. Brezilya Tüketici Örgütü tarafından açılan davada, iPhone’un çalışması için ikinci bir satın alımın daha gerektiği iddia edilmişti. Mahkeme, Apple’ın 100 milyon real (353,2 milyon TL) ceza ödemesi gerektiğine karar verdi.

Hakim Apple’ın son iki yıl içinde satılan tüm iPhone 12 ve 13’ler için şarj adaptörü sağlamasına ve bundan sonra satılacak iPhone’ların kutusuna da şarj adaptörü yerleştirmesine hükmetti. Apple’ın bu karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

Apple Brezilya tarafından bir kez daha cezalandırılmasına neden olan bu tutumundan kolay kolay vazgeçmeyebilir. Cupertino merkezli şirket, 2020’den bu yana iPhone’ların kutusuna sadece USB-C Lightning şarj kablosu yerleştiriyor. Üst segment telefon pazarında başka üreticilerin de Apple’ı takip ettiğini hatırlatmakta fayda var.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun