Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü çalışmalarını geçici olarak durdurdu

Şirket uygun fiyatlı karma gerçeklik başlığına odaklanacak

Apple ilk karma gerçeklik başlığını henüz çıkarmış değil. Ancak şirketin bu alandaki uzun vadeli planları hakkında çok sayıda söylenti etrafta dolaşıyor. The Information’ın haberine göre, şirket şimdiden bu başlığın daha uygun fiyatlı versiyonu üstünde çalışıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre ise Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü projesini şu an için askıya aldı.

Önce Apple’ın karma gerçeklik başlığı planlarından bahsedelim. Daha önce çıkan haberlere göre, şirketin ilk karma gerçeklik başlığı 3 bin dolar civarında bir fiyat karşılığında satılacak. Apple’ın daha fazla insanın artırılmış gerçeklik deneyimi yaşaması için bu başlığın daha uygun fiyatlı bir versiyonunu hazırladığı söyleniyor.

Burada uygun fiyattan kastın ne olduğu bilinmiyor. Ancak Apple’ın bu ürünü bir iPhone fiyatı karşılığında satabileceği belirtiliyor. Hâlihazırda ABD’de iPhone 14 modellerinin fiyatları 800 ila 1600 dolar arasında değişiyor.

The Information’ın haberine göre, Apple mühendisleri hâlâ artırılmış gerçeklik başlığını daha ucuz hâle getirmenin yollarını tartışıyor. Bunun için ekran çözünürlüklerinin düşürülmesi, sensör sayısının azaltılması, daha yavaş işlemci gibi tercihlerde bulunabileceği belirtiliyor. Apple’ın ilk karma gerçeklik başlığıyla bir tür test yapacağı ve insanların bu ürün için ne kadar ödemeye hazır olduğunu ölçeceği söyleniyor.

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü yerine uygun fiyatlı karma gerçeklik başlığına odaklanacak

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü üstündeki çalışmalarını da bir süredir devam ettiriyor. Kapsamlı sanal gerçeklik özellikleri sunmayacak olan bu cihaz ile bildirimlerin görüntülenebileceği söyleniyor. Ancak son haberler, şirketin bu cihazla ilgili planlarının değiştiği yönünde.

Bloomberg’in Mark Gurman imzalı haberine göre, Apple bu gözlük üstündeki çalışmalarını süresiz olarak durdurdu. Şirketin karma gerçeklik başlığının daha ucuz versiyonuna odaklanmak için bu kararı aldığı söyleniyor. Bu başlığın çıkışı için 2025 işaret ediliyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun