Apple’ın artırılmış gerçeklik başlığı için yeni öngörü

google news abone ol

Apple ürünleriyle ilgili isabetli analizleriyle tanınan Ming-Chi Kuo, şirketin uzun süredir konuşulan artırılmış ve sanal gerçeklik başlığı için yeni öngörülerde bulundu. Şirketin başlığında yüksek çözünürlüklü OLED ekranlara yer vermesi ve burada hem gerçek dünyanın görüntülerini hem de bu görüntülerin üstüne yerleştirilmiş sanal unsurları sunması bekleniyor.

Bu tarz özellikler cihazın işlemcisinin ve grafik işlemcisinin üzerine bir hayli yük bindiriyor. Dolayısıyla güç tüketimi de artıyor. Kuo’nun verdiği bilgiye göre, Apple’ın başlığının kutusundan şirketin 14 inç MacBook Pro ile sunduğu 96W güç adaptörü de çıkacak.

Kuo’nun daha önceki paylaşımlarında da Apple’ın başlığının Mac seviyesinde bir Apple Silicon performansı sergileyeceğini belirtmişti. 96W güç adaptörüyle gelen 14 inç MacBook Pro’nun M1 Pro çipinde 10 çekirdekli bir işlemci birimi ve 16 çekirdekli bir grafik işlemci bulunuyor. Dolayısıyla Apple’ın artırılmış gerçeklik başlığında da bu seviyede bir donanımla karşılaşmak sürpriz olmayacaktır.

96W şarj adaptörünün varlığı, Apple’ın hızlı şarj konusuna verdiği önemi gösteriyor. Buna ek olarak, başlığın pil ömrünün çok uzun olmayacağı da söylenebilir. Daha önce çıkan haberlerde de Apple’ın başlığı tüm gün kullanılacak bir cihaz olarak konumlandırmayacağı belirtilmişti.

Apple artırılmış ve sanal gerçeklik başlığı için hâlâ somut bir işaret vermiş değil. Ancak çıkan haberlerde başlığın 2022 bitmeden resmiyet kazanabileceği belirtiliyor. Bu yeni ürünün duyurusu için akıllara gelen ilk ihtimal WWDC 2022 olurken, konuyla ilgili bilgilerin haziran ayı yaklaştıkça netleşmesi sürpriz olmayacaktır.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER