Apple App Store’da kendi uygulamalarını öne çıkarmayacak

google news abone ol

Apple, iOS App Store üzerinde yapılan aramaların sonuçlarında kendi uygulamalarını üçüncü taraf uygulamalardan daha yukarıda gösteriyordu. Ancak bu durumun kısa süre önce yapılan bir algoritma değişikliği ile ortadan kalktığı belirtildi. Söz konusu algoritma değişikliğini ortaya çıkaran ise The New York Times gazetesi oldu.

App Store’un arama sonuçları üstünde uzun soluklu bir çalışma yapan gazete, “müzik” ve “podcast” gibi genel terimlerde yapılan aramalarda Apple’ın sonuçlarda önce kendi uygulamalarını gösterdiği sonucuna ulaştı. Üçüncü taraf uygulamalardan önce Pusula ve Arkadaş Bul gibi ilgisiz Apple uygulamalarının sonuçlarda yer bulması ise işleri biraz daha ilginç hâle getiriyor.

The Wall Street Journal da App Store’un eski arama sonuçları üzerinde benzer bir inceleme gerçekleştirmişti. Bu incelemenin sonucunda da Apple’ın uygulamalarına açık ve belirgin bir avantaj sağlandığı sonucuna ulaşılmıştı.

Apple tarafından The New York Times’a yapılan açıklamada, App Store’un bu örneklerde tasarlandığı şekilde çalıştığı belirtildi. Apple’ın App Store’dan sorumlu başkan yardımcısı Phil Schiller ise konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “App Store’daki aramaları yürütme şeklimizle ilgili bir problem söz konusu değil. App Store, Apple’ın kendi uygulamalarının indirilmesini destekleyecek şekilde tasarlandı. Kullanıcıların görmeyi istediklerini düşündüğümüz sonuçları sunacağız.”

“Müzik” kelimesiyle yapılan aramalarda Spotify gibi uygulamalardan önce Clips ve iTunes Remote gibi uygulamaların gösterilmesi, Apple’ın politikasının Schiller’ın bahsettiğinden biraz daha farklı işlediğini düşündürüyor.

Ancak bu noktada Apple’ın bir suçlu bulması pek zor değil. Apple’dan verilen bilgiye göre, şirketin algoritmalarından biri sonuçlarda geliştiricilere ait uygulamaları grupluyor. Apple’ın uygulamalarının da Müzik ve Podcasts gibi basit isimleri olduğu için ilgisiz Apple uygulamaları da sonuçlara sızıyor.

Apple App Store politikalarını savunuyor

Söz konusu algoritma, temmuz ayında güncellendi. Bu güncelleme, Spotify’ın Apple’ı rekabete aykırı davranma iddiasıyla Avrupa Komisyonu’na şikayet etmesinin ardından yapıldı. Güncellemenin ardından arama sonuçları daha hassas ve dengeli hâle geldi.

Avrupa Birliği’nin tekel soruşturmasıyla karşı karşıya kalma ihtimali, Apple’ı daha temkinli davranmaya itmişe benziyor. Buna rağmen, şirketin yöneticileri de geçmişte yanlış uygulamaların yapıldığını kabul etmeye yanaşmıyor. Phil Schiller’den önce App Store’dan sorumlu olan Eddy Cue, yapılan işlemin “düzeltme” değil “iyileştirme” olduğunu belirtiyor.

App Store’da Apple uygulamalarının öncelikli konumu uzun süre boyunca muhafaza edildi. Ancak tek bir mühendisin gerçekleştirdiği söylenen bir değişiklikle algoritma bir anda güncellenmiş oldu.

Apple, ilk günden bu yana App Store üzerinde uyguladığı politikaları canla başla savunuyor. Şirket, dijital pazar yerinin uygulama geliştiricilerine 120 milyar doları aşkın bir para kazandırdığının altını çiziyor. App Store’dan bugün gerçekleştirilecek iPhone 11 tanıtım etkinliğinde de özel olarak bahsedilmesi sürpriz olmayacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro duyuruldu; önemli yenilikler var

Samsung'un yeni akıllı saatleriyle ilgili haberler uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Güney Koreli şirketin bugün düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro...

Galaxy Z Flip 4 rafine tasarım ve özelliklerle tanıtıldı

Samsung'un katlanabilir telefon portföyünün iki parçasından biri olan Z Flip serisinin en yeni üyesi Galaxy Z Flip 4 resmiyet kazandı. Katlanabilir ekranlı telefon ilk...

Samsung Galaxy Z Fold 4 tanıtıldı: Her açıdan ince dokunuşlar var

Samsung'un yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 4 uzun süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından bugün resmen gözler önüne çıktı. Samsung Galaxy Z...

Snapchat Aile Merkezi ile anne ve babalara çocuklarının arkadaşlarını gösterecek

Snapchat, anne ve babaların genç çocuklarının kimlerle sohbet ettiğini takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol portalını kullanıma sundu. Aile Merkezi olarak adlandırılan yeni uygulama...

WhatsApp’ın çevrimiçi durumu gizleme dahil yeni gizlilik özellikleri kullanıma sunuluyor

WhatsApp, TechCrunch'ın haberine göre, kısa süre önce beta sürümünde gösterdiği çevrimiçi durumu göstermeyi engelleme seçeneği de dahil olmak üzere birkaç önemli gizlilik özelliğini kullanıma...

Huawei MatePad Paper İncelemesi

Huawei MatePad Paper Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip...

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.