Apple App Store’daki her hareketinizi izliyor olabilir

google news abone ol

Gizliliği bir insan hakkı olarak gören Apple, platformlarında reklam gösterme fikrine uzun süre boyunca sıcak bakmamıştı. Ancak App Store’da reklam gösteriminin başlamasıyla birlikte şirketin gizlilik konusundaki yaklaşımının da değişebileceğinden endişe ediliyor. İki geliştirici ve bir grup güvenlik araştırmacısı, Apple App Store ile ilgili bu endişeleri körükleyecek bir durumu ortaya çıkardı.

Kendilerine “Mysk” adını veren ve iki geliştiriciyle güvenlik araştırmacılarının oluşturduğu bir grup, App Store’da daha fazla reklam gösterimiyle ilgili endişeleri dile getirdi. Geliştiriciler, iOS’in kullanıcıların App Store’daki detaylı etkileşim kaydını Apple’a gönderdiğini iddia etti.

Twitter’dan paylaşılan video, iOS’in Apple’a gönderdiği kullanıcı verileri arasında ekranda dokunulan yerlerin de olduğunu gösteriyor. Bu bilginin Apple’a bir JSON dosyası aracılığıyla gerçek zamanlı şekilde iletildiği belirtildi.

Geliştiricilere göre, Apple App Store’daki kullanıcı hareketlerini 2021’in mayıs ayında yayınlanan iOS 14.6’dan bu yana izliyor. Şirket Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliğini bundan bir ay önce iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıma sunmuştu.

Apple App Store iddiaları hakkında açıklama yapmadı

Apple’ın bu veriyi nasıl kullandığı konusunda resmi bir açıklama yapılmış değil. Ancak şirketin App Store’da dolaşan kullanıcıların hareketlerini yakından takip ettiği anlaşılıyor. App Store’da reklam gösteriminin başlamasından bu yana geliştiricilerin reklamlarının performansıyla ilgili bazı verilere ulaşabildiğini ve şirketin topladığı verilerin de bununla ilgili olabileceğini belirtmekte fayda var.

Apple App Store üzerinde topladığı verileri üçüncü taraflarla paylaşmadığını belirtse de, şirketin bu şekilde veri elde etmesinin tartışmalı bir durum olduğu söylenebilir. Zira Apple’ın üçüncü tarafların iOS kullanıcıları takip etmesinin önüne koyduğu engeller, Google ve Meta’nın reklam platformlarını ciddi anlamda etkilemişti. Mysk’e göre, App Store verileri Kişiselleştirilmiş Reklamlar seçeneği kapatılsa bile Apple’a gönderiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR