Apple Amazon’u e-kitap tekel davasının içine çekmeye çalışıyor

google news abone ol

E-kitap fiyatlarında ayarlamaya gitmek için dünyanın büyük yayınevlerinden 6 tanesiyle anlaşmaya vardığı söylenen Apple tekel oluşturmaya suçlamasıyla hakim karşısına geçti. New York’taki bölge mahkemesinde görülen davada Apple, önemli rakiplerinden Amazon’un e-kitap işindeki uygulamalarını örnek gösterdi ve Amazon hakkında da yaptırım uygulanması gerektiğini iddia etti.

apple-amazon-160113

Yayınevleriyle anlaşarak Amazon’un fiyatta indirim yapmasının önüne geçmeye çalışmakla suçlanan Apple, bu davanın açıldığı ilk günden bu yanan ilginin bir kısmını da Amazon’un üstüne çekmeye çalışıyor. Ortada bir yanlışın olmadığına dikkat çekmeye çalışan şirket, 2010 yılında e-kitap işine girdiği zaman Amazon’un yüzde 90’luk bir pazar payıyla sektörün neredeyse tamamını kontrol ettiğinin altını çizdi.

Davanın dördüncü gününde Apple ve Amazon arasındaki gerginlik iyice su yüzüne çıktı. Apple avukatı Howard Heiss’ın Amazon’un Kindle içeriğinden sorumlu başkan yardımcısı Russell Grandinetti’yi sorgularken, Amazon’un ne zaman toptan satış modeli yerine ajans modelini uygulamak için plan yapmaya başladığı sorusuna cevap aradı. Heiss ve Grandinetti arasındaki sorgunun bir noktadan itibaren bir yüzleşme halini aldığı ifade edildi ve sorularına istediği cevapları alamayan Heiss’ın soru sormayı birden keserek gözlerini Amazon avukatlarının üzerine diktiği öğrenildi. Heiss’ın bu hareketinin nedeni olarak ise Amazon avukatlarının Grandinetti’ye antrenörlük yaptığını düşünmesi gösterildi. Yaşanan bu gerginliğe davanın hakimi Denise Cote’un Heiss’a devam etmesi yönünde yaptığı uyarı son verdi.

Duruşmanın önemli bir kısmında Apple’ın hukuk ekibi mahkemeye Amazon’un ajans modeline geçişe Apple’ın dört büyük yayıneviyle anlaşma imzalamasından çok önce başladığını göstermeye çalıştı. Bu hafta içinde mahkemde ifade veren bir Apple yöneticisi de şirketin e-kitap fiyatları konusundaki tutumunun pazardaki herhangi bir rakiplerinden farklı olmadığının altını çizmeye çalıştı.

2009’dan bu yana Amazon’da çalışan David Naggar’ı da sorgulayan Howard Heiss, bu sorgu esnasında mahkeme heyetine 31 Ocak 2010 tarihinde Random House yayın evinin bir yöneticisi tarafından gönderilen e-postayı gösterdi. Apple’ın iPad ve iBook mağazasını duyurmasından birkaç gün sonra atılan bu e-postada Random House yöneticisi çalışma arkadaşlarına Amazon’un atacağı adım hakkında bilgisi olduğunu ve şirketin ajans modelini düşündüğünün haberini veriyor. Bu bilginin kaynağı olarak gösterilen isimse David Naggar.

Bu tarz bir diyaloga girdiğini hatırlamadığını söyleyen Naggar, ajans modeline geçişe de uzun bir süre boyunca itiraz ettiğini dile getirdi. Mahkemede bu hafta içinde ifade veren Penguin Group CEO’su David Shanks de Amazon yöneticilerine şirketi ajans modelinde görmek istediğini söylediği zaman yöneticilerin kendisine bağırış, çığlık ve tehdit ile karşılık verdiğini söylemişti.

İlgili >> The Verge

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR