Teknoblog Elektronik Baskı Apple 31 Marttan itibaren süreli yayın uygulamalarına uygulama içi ödeme zorunluluğu getiriyor

Apple 31 Marttan itibaren süreli yayın uygulamalarına uygulama içi ödeme zorunluluğu getiriyor

PAYLAŞIN

The Daily ile birlikte Apple uygulama içinden abonelik tabanlı satışının başlangıcını da yapmış oldu. Bu modelin çok yakında diğer yayıncılara da sunulacağını biliyoruz. Ancak Apple bu özelliği sunarken katı bir kısıtlamayı da getirecek gibi görünüyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Cupertino iTunes mağazası üzerinden abonelik ödemesi almayan gazete ve dergi uygulamalarına geçit vermeyecek. Aslına bakarsanız, yayıncıların sadece Apple’ın mağazasını kullanması gerekmiyor. Zorunlu olan uygulama içi modelin yanı sıra geliştiriciler web siteleri üzerinden satış yapmaya devam edebilecekler. Yine de, ortada bazı sorular dolaşmaya devam ediyor: Yüzde 70 / 30 gelir paylaşım modeli uygulanmaya devam edecek mi? Amazon’un Kindle uygulaması gibi hâli hazırda App Store içinden dağıtılan uygulamalar da bu kısıtlamaya tabi tutulacak mı? Bu soruların yakında cevap bulacağını umuyoruz.

İlgili – Wall Street Journal

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dow Jones yalan haber ile Apple'ı Google'a sattı

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz