İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da açıkladı. Bu ödüller; iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve Apple TV dahil olmak üzere şirketin tüm platformlarına yönelik uygulamaları içeriyor. 2022’de sosyal ağ uygulaması BeReal iPhone için yılın uygulaması ödülünü alırken, not alma uygulaması GoodNotes 5 en iyi iPad uygulaması ödülünü kazandı.

Synium Software GmbH’nin görsel bir soy ağacı keşif uygulaması olan MacFamilyTree 10, yılın en iyi Mac uygulaması olurken; TelevisaUnivision Interactive’in Vix akış hizmeti, İspanyolca hikayeleri öne çıkardığı için en iyi Apple TV uygulaması ödülüne layık görüldü. Gentler Stories’in bir egzersiz ve fitness takip uygulaması olan olan Gentler Streak de yılın en iyi Apple Watch uygulaması ödülünü aldı.

Electronic Arts’ın Apex Legends Mobile‘ı en iyi iPhone oyunu ödülünü alırken, X.D. Network Inc.’in Moncage‘ı en iyi iPad oyunu unvanını aldı. Diğer oyun ödülleri; Mac için Devolver’dan Inscryption‘a, Apple TV için HandyGames’ten El Hijo‘ya ve Apple Arcade için Studio Drydock’tan Wylde Flowers‘a verildi. Shenzhen Tencent Tianyou Technology’nin League of Legends Esports Manager‘ı ise Çin’de yılın uygulaması oldu.

BeReal, bu yıl TikTok ve Instagram gibi devleri geliştirdiği formatı taklit etmeye zorlayan bir sosyal medya uygulaması oldu. Fransa merkezli şirketin, uygulamayı ilk olarak 2020’de piyasaya sürdü. Ancak ön ve arka kameraları iki dakika içinde birleştiren bir fotoğraf yayınlamak için günün rastgele saatlerinde uyarı alma konsepti bu yıl popüler oldu. Son iki yılın en iyi uygulamaları olan “Toca Life World” (çocuklara yönelik bir uygulama) ve “WakeOut!” (bir antrenman uygulaması) ile karşılaştırıldığında, bir sosyal uygulamasının bu yıl en iyi uygulama tacını kazanması geçen yıllara göre insanların eğilimlerinde ve alışkanlıklarında değişikliklerin olduğunu gösteriyor. Ödüller için yayınladığı blog yazısında Apple, BeReal’ı “ailelerinin ve arkadaşlarının hayatlarına özgün bir bakış” sağlayan bir uygulama olarak tanımlıyor.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, “Bu yılın App Store Ödülü kazananları, taze, düşünceli ve özgün bakış açıları sunan uygulamalarla deneyimlerimizi yeniden tasarladılar,” dedi. “Kendi kendini yetiştirmiş bireysel yaratıcılardan dünya çapındaki uluslararası ekiplere kadar, bu girişimciler anlamlı bir etki yaratıyor ve uygulama ve oyunların topluluklarımızı ve yaşamlarımızı etkileme yollarını temsil ediyor.”

App Store Awards içinde Kültürel Etki özel bölümü

Geçen yıl Apple’ın “Bizi bir araya getiren uygulamalar” adlı ek bir bölümü vardı. Bu yıl ise, “insanların yaşamları üzerinde kalıcı bir etkisi olan ve kültürü etkileyen” bazı uygulamaları onurlandırmak için “Kültürel Etki” adlı bir liste sunuyor. Listede günlük duygu tabanlı durum bildirimlerini girmeyi sağlayan, How We Feel Project’in How We Feel uygulaması da bulunuyor. Rise-Home Stories Project’in Home Stories Projesi ise, sistemik barınma adaletsizliklerinin hikayelerini ve bunların beyaz olmayan insanlar üzerindeki etkisini vurguluyor. Bir ana ekran widget’ı aracılığıyla arkadaşlar ve aile arasında canlı fotoğraf paylaşımına izin veren, Locket Labs’in Locket Widget uygulaması, Vitalii Mogylevets’in hidrasyon izleme uygulaması Waterllama ve ARTE Experience’ın Inua adlı uygulaması da listede bulunuyor.

App Store için 2022 yoğun bir yıl oldu

App Store, gelir paylaşımı ile ilgili tartışmalar ve farklı idari kuruluşların dikkatlerini üzerine çekmesiyle birlikte zorlu bir 2022 yılı geçirdi. Geliştiricilere, Güney Kore ve Hollanda (yalnızca flört uygulamaları için) dahil bazı ülkelerde veya bölgelerde, uygulama içi satın alma işlemleri için üçüncü taraf sistemleri kullanmasına izin vermesi gerekti. Ayrıca ABD ve AB, farklı uygulama mağazalarında uygulama dağıtım tekellerini kontrol etmenin yollarını arıyor. Bu düzenlemeler Apple’ı, App Store’da uygulama dağıtımını ve ödemeleri yönetme biçimine ilişkin bazı kuralları gevşetmeye zorlayabilir.

Geçtiğimiz mart ayında ise Apple, kullanıcıların müzik, kitap ve video gibi dijital içeriğe erişmesini sağlayan “okuyucu tarzı uygulamaların”, kullanıcıların hesaplarını oluşturması ve yönetmesi için harici bağlantılar sunmasına izin verdi. Haziran ayında ise şirket, uygulamaların HTML5 kullanımı, uygulamalar içindeki ikili içerik ve piyango ya da bağışla ilgili uygulamalara dair bazı kurallarını gevşetti. Ekim ayında da, uygulamalar içindeki NFT işlevselliğini kısıtlayarak geliştiricilerin yeni özelliklerin kilidini açmak için dijital koleksiyon ürünlerini kullanmasına sınırlamalar getirdi. Ayrıca, herhangi bir NFT satın alma sisteminin Apple’ın uygulama içi satın alma mekanizmasına sahip olması ve şirkete bir komisyon vermesi zorunlu kılındı. Bunlara ek olarak, uygulama içinden sosyal medya gönderilerinin gösterimlerini artırma paketlerini satın alma işlemlerinden de komisyon alacağını belirtecek şekilde yönergeleri güncelledi.

Sektör verilerine göre App Store geliri, küresel ekonomik kriz nedeniyle net gelirde yüzde 5’lik bir düşüş yaşadı. Dahası, dolar karşısında dalgalanan döviz fiyatları, Apple’ı Asya ve Avrupa’daki birçok ülkede App Store fiyatlarını yükseltmeye zorladı. Tüm bunlara ek olarak, Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, iPhone üreticisinin “Twitter’ı App Store’dan alıkoymakla tehdit ettiğini” iddia ederek teknoloji deviyle tansiyonu yükseltti.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun