Apple 2015 birinci mali çeyrek finans raporu: iPhone’lardaki büyüme satışları da artırdı

apple-logo-060614 (800 x 600)

2015 mali yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçları açıklayan Apple analistleri şaşırtmadı ve ortaya son derece parlak bir tablo koydu. Yeni iPhone’lar ve yıl sonunda büyük ilgi gören iPad ve Mac’ler sayesinde satışlarını katlayan şirket, 74.6 milyar dolar gelir ve 18 milyar dolar kâr açıkladı ve ekim ayındaki öngörülerin fazlasıyla üstüne çıkmayı başardı.

Apple, 2015 mali yılının ilk çeyreğinde 74.5 milyon iPhone, 21.5 milyon iPad ve 5.52 milyon Mac sattı. Şirketin CEO’su Tim Cook, Apple ürünlerine olan talebin ciddi biçimde yükseldiği inanılmaz bir çeyreği geride bıraktıklarını belirtirken, müşterilerine teşekkürlerini sunmayı ihmal etmedi. 74.6 milyar dolara yükselen gelirlerin bir önceki yıla göre yüzde 30 arttığına dikkat çeken Cook, bu sonuçların elde edilmesinde şirket çalışanlarının görevlerini mükemmel icrasının önemli bir rol oynadığını belirtti.

Elde edilen sonuçların hem Apple’ın hem de finansal analistlerin beklentilerinin üstünde gelmesiyse göze çarpan bir diğer nokta. Apple’ın analizlerinde 63.5 ila 66.5 milyar dolar, Wall Street analizlerinde ise 67.5 milyar dolar gelir açıklanması öngörülmüştü.

Apple, sattığı 74.5 milyon iPhone’un modellere göre dağılımını ise, beklendiği gibi, açıklamadı. 5.5 inç iPhone 6 Plus’ın kâr marjı daha büyük olsa da, tüketiciler arasında yapılan anketler 4.7 inç’lik iPhone 6’nın aralarında ABD’nin de bulunduğu pek çok ülkede daha popüler olduğunu ortaya koymuştu.

iPad’in satış performansı ise beklentilerin çok az altında yer alıyor. Yeni modeller iPad Air 2 ve iPad mini 3’ü ekim ayında tanıtan Apple, bu modelleri çeyreğin sadece 7,5 haftasında satabilmişti. Wall Street çevrelerinde şirketin çeyreği 21.5 milyon iPad satışıyla kapatması ve geçtiğimiz yılki 26 milyonluk satış rakamının gerisine düşmesi öngörülmüştü. Apple’ın tablet satış rakamı tablet pazarındaki genel düşüşün bir parçası olarak değerlendirilirken, araştırmalarda bu düşüşün nedeni olarak tabletleri değiştirme sıklığının akıllı telefonlara göre daha seyrek olması gösterilmişti. Daha önceki çeyrek sonuçlarında iPad satışlarındaki bölgesel büyümelere dikkat çeken Apple, iPad’in büyümesinin uzun vadeli olarak değerlendirilmesi yönündeki görüşünü yeniledi.

iPad satışlarındaki düşüşü önemli bir sorundan ziyade bir tümsek olarak tanımlayan Tim Cook, iPad’in önünde muhteşem bir gelecek olduğunu geçtiğimiz ekim ayında dile getirmişti.

Mac satışları ise Apple için gelişen bir alan olmayı sürdürüyor. 5.2 milyonluk satış rakamı 5.58 milyonluk beklentinin altında kalsa da, geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleştirilen 4.84 milyon satışla kıyaslandığı zaman bir gelişimi ortaya koyuyor. 5K Retina ekranlı iMac ve yeni Mac mini gibi ürünlerle birlikte yıl ortasında yenilenen Retina ekranlı MacBook Pro’nun da ortaya çıkan sonuçta önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

Apple 2015 mali yılının ilk çeyreğiyle birlikte iPod satışlarını ayrı bir kategori olarak değerlendirmekten vazgeçti ve efsanevi medya oynatıcısını diğer ürünler kategorisine dahil etti. Halihazırda iPod dışında Apple TV ve Beats kulaklıkları barındıran bu kategoriye yakında Apple Watch da katılacak. iPod’un diğer ürünler kategorisine düşmesinde cihazın şirket gelirlerindeki payının iyice küçülmesi önemli bir rol oynuyor. 2014 mali yılının son çeyreğinde iPad’in şirketin toplam gelirindeki payı yüzde 1’in altına inmişti. 2006 mali yılının son çeyreğinde ise iPod’un Apple gelirindeki payı yüzde 55.55 olarak gerçekleşmişti.

Apple 2015 mali yılının ikinci çeyreğini 52 ila 55 milyar dolar arasında bir gelirle kapatmayı öngörüyor. Bu aralık, analistlerin 53.71 milyar dolar gelir beklentisini de kapsıyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun