App Store yılbaşı döneminde yeni rekorlar kırdı

ipad-pro-inceleme-23

Apple tüm dünyadaki müşterilerin geride kalan yılbaşı döneminde App Store’a her zamankinden daha büyük ilgi gösterdiğini ve App Store’un Noel ve Yılbaşı haftalarında yeni rekorlar kırdığını duyurdu.

Apple’ın belirttiğine göre, App Store yılbaşı döneminde, yani 3 Ocak’a kadar devam eden iki hafta boyunca, müşterilerin uygulamalar ve uygulama içi alımlar için 1.1 milyar doların üzerinde harcama yapmasıyla, trafik ve satın alma miktarı konularında arka arkaya haftalık rekorlar kırıldı. Müşterilerin 144 milyon doların üzerinde harcama yaptığı 1 Ocak 2016 günü, App Store tarihinin en büyük günü oldu. Böylece, sadece bir hafta önce Noel gününde kırılan bir önceki gün rekoru da aşılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPad Pro İncelemesi

App Store yılbaşı döneminde elde edilen bu başarıyla ilgili olarak “App Store rekorlar kitabına giren bir yılbaşı dönemi geçirdi. Müşterilerimizin App Store’da sadece geçtiğimiz yıl boyunca 20 milyar doların üzerinde harcama yaparak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için bu kadar çok inanılmaz uygulama indirmeleri ve bu uygulamaları kullanmaları bizi heyecanlandırıyor.” diyen Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller, müşteriler için dünyadaki en yenilikçi ve heyecan verici uygulamaları üreten tüm geliştiricilere minnettar olduklarını, 2016’da geliştirilecek yeni uygulamaları da heyecanla beklediklerini kaydetti.

Apple, App Store dünya genelinde 2008 yılından bu yana geliştiricilere yaklaşık 40 milyar dolar kazandırdığını belirtiyor ve bu kazancın üçte birinden fazlası sadece geçtiğimiz yıl içinde gerçekleştiğinin altını çiziyor. Büyük ölçüde App Store’un başarısının bir sonucu olarak, Apple sadece ABD’de 1,9 milyon iş yarattı ve destekledi. Bu istihdamın yaklaşık dörtte üçü, yani 1,4 milyondan fazlası iOS için uygulama geliştiren uygulama yaratıcıları, yazılım mühendisleri ve girişimcilerinin yanı sıra uygulama ekonomisinin doğrudan veya dolaylı olarak desteklediği IT dışı işlerden kaynaklanıyor. Apple daha önce de iOS ekonomisinin Avrupa’da 1,2 milyon ve Çin’de 1,4 milyon iş yarattığını belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Apple TV (2015) İncelemesi

Oyunlar, Sosyal Ağ ve Eğlence tüm Apple ürünlerinde yılın en popüler App Store kategorileri oldu. Müşteriler Minecraft: Pocket Edition, Trivia Crack ve Heads Up! ile kendilerini sınadılar ve Facebook Messenger, WeChat ve Snapchat kullanarak arkadaşları ve aileleri ile iletişim halinde kaldılar. Bu yılın en yüksek cirolu oyunları ve abonelik uygulamaları arasında Clash of Clans, Monster Strike, Game of War – Fire Age ve Fantasy Westward Journey’in yanı sıra Netflix, Hulu ve Match sayılabilir.

apple-tv-2015-inceleme-29

Dördüncü nesil Apple TV ve Apple Watch’un kullanıma sunulması, insanların televizyonları aracılığıyla içeriklerden yararlanma biçimlerini değiştirerek ve Apple’ın bugüne kadarki en kişisel aygıtında bir bakışla yararlı bilgilere ulaşmalarını sağlayarak tümüyle yeni deneyimlerin yolunu açtı. Ekim ayında lansmanı yapılan yeni Apple TV’nin en popüler uygulamaları arasında Rayman Adventures, Beat Sports ve HBO NOW da bulunuyor. Apple Watch sahiplerinin en beğendiği uygulamalar arasında fitness uygulamaları Nike+ Running ve Lifesum ve Seyahat kategorisinde iTranslate ve Citymapper sayılabilir.

İLGİLİ HABERLER