Teknoloji

Anthropic, Claude 2.1 ile yapay zekâda dev bir adım atıyor

claude 2.1
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Yapay zeka (AI) dünyası, OpenAI’ın yaşadığı ve Sam Altman’ın geri dönüşüyle çözüme kavuşmuş gibi görünen krizle çalkalanırken, Google destekli AI girişimi Anthropic’ten heyecan verici bir güncelleme haberi geldi. Eski OpenAI mühendisleri tarafından kurulan Anthropic, Microsoft ortaklığının ticari yöne kayması nedeniyle ayrılan mühendislerin oluşturduğu bir ekip tarafından yönetiliyor.

Anthropic’in son chatbot güncellemesi Claude 2.1, Pro seviye kullanıcılar için bir defada 200.000 token işleyebiliyor. Bu da 500 sayfadan fazla materyali kapsayan bir kapasite anlamına geliyor. Şirket, bu özelliğin Claude’un önceki sürümlerine göre iki kat daha fazla kapasite sağladığını ve bu özelliğin sektörde bir ilk olduğunu belirtiyor. Bu sayede, chatbot, tam kod tabanları veya “İlyada” gibi eserleri inceleyebilir.

Claude 2.1, daha az yanılgı yapma vaadiyle de dikkat çekiyor. Şirket, chatbotun önceki versiyonlarına göre yarı yarıya daha az hata yapacağını iddia ediyor. Ayrıca, kullanıcıların web’de arama yapmasına veya hesap makinesi gibi özel araçları kullanmasına olanak tanıyan yeni özellikler de eklenmiş.

Anthropic, Claude’a ChatGPT’ye daha yakın bir deneyim sunmak için API araçlarını entegre etme imkanı da sunuyor. Kullanıcılar artık API araçlarına bağlanabilir ve Claude, bağlamına göre en uygun aracı seçebilir. Bu, web’de arama yapmak veya hesap makinesi kullanmak gibi işlevleri içeriyor.

Son olarak, şirket, geliştirici konsolunu yeni bir test penceresi ile güncellediğini ve Claude’a özel, kalıcı talimatlar verme yeteneği eklediğini duyurdu. GPT-4’te olduğu gibi, bu, chatbotu belirli şekillerde veya belirli kişiliklerle yanıt vermesi için özelleştirmenize olanak tanıyor.

Bu yenilikler, yapay zeka ve chatbot teknolojisinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Anthropic’in bu adımları, sektördeki rekabeti ve inovasyonu daha da artıracağa benziyor. Chatbot teknolojisinin geleceği için heyecan verici bir dönem başlıyor.

İLGİLİ HABERLER