Ana Sayfa » İpucu » Anneler Günü kutlaması için Apple’dan ipuçları

Anneler Günü kutlaması için Apple’dan ipuçları

Bugün Anneler Günü. Karantina günlerinde kutladığımız ilk ve umarız son anneler günümüz olur. Apple, evlerimizden çıkamadığımız, hatta annelerimizden kendi iyilikleri ve sağlıkları için uzak durmaya çalıştığımız bu olağan üstü günlerde annelerinizi duygulandıracak ve evde kendi imkanlarınızla, sevginizi katarak hazırlayabileceğiniz anlamlı ve özel hediye fikirlerini sunuyor.

Günden güne artan fotoğraflarınız arasında istediklerinizi bulmak gittikçe daha zor bir hal alıyor. Ancak iPhone’unuzdaki Fotoğraflar sekmesi böyle durumlarda yardımıza yetişerek en sevdiğiniz fotoğraf ve videoları bulmanıza ve o anları yeniden yaşamanıza yardımcı oluyor. Yıllar, eski fotoğraflarınızın en iyilerini öne çıkarıyor. Aylar, fotoğraflarınızı önemli etkinliklere göre ayırıyor. Günler, en iyi karelerinizi ortaya çıkarıyor. Ve Tüm Fotoğraflar seçeneği ise, fotoğraf ve videolarınızı harika bir düzen içinde sunuyor.

Annenizle çektirdiğiniz fotoğrafları kolayca bulmak isterseniz arama kısmına giderek annenizin ismini ve kendi isminizi yazarak arama yapabilirsiniz. Annenizin ismini henüz eklemediyseniz “Kişiler” albümünde annenizin fotoğrafına ismini ekleyebilirsiniz.

Akıllı yüz tanıma ve konum belirleme özellikleri, fotoğrafta birlikte yer aldığınız kişilere veya fotoğrafın çekildiği konuma göre arama yapabilmenizi sağlıyor ve tam da aradığınız fotoğrafı bulmanızı kolaylaştırıyor. Fotoğraflar uygulaması, resimlerinizdeki yerleri ve nesneleri tanımlayarak bunları kolayca aramanıza imkan tanır. Örneğin, “plaj”, “doğum günü pastası” ya da “annem” gibi kelimeler girerek arama yapabilirsiniz.

Bir Anı Filmi oluşturun ve annenizi Anılar’la sevindirin

Anı filmi, arşivinizdeki seçilmiş fotoğraf ve videolardan oluşan, geçişler ve müzik eklenerek güzel bir şekilde düzenlenmiş bir videodur. Bir Anı filmini iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda izleyebilirsiniz; iCloud Fotoğrafları açıksa Mac ve Apple TV’nizde de görüntüleyebilirsiniz.

Anılar, en güzel anlarınızı yeniden yaşamanın ve paylaşmanın muhteşem bir yolu. Anılar en iyi fotoğraf ve videolarınızı bulur; müzik, başlık ve sinematik geçişler ekleyerek Anı Filmlerini oluşturur. Anılar, Sizin İçin sekmesinde otomatik olarak oluşturuluyor ama dilerseniz aşağıdaki yolları izleyerek siz de kendi anı filmlerinizi oluşturabilirsiniz:

  1. Annenizle Anı Filmi oluşturmak için seçtiğiniz fotoğraf ve videoları bir albüme ekleyin. Albümün başlığına dokunup sağ üst köşedeki Daha Fazla (?)’ya dokunun ve Anılar’a Ekle’yi seçin.
  2. Filmi daha fazla özelleştirmek için Düzenle’ye dokunun. Başlığı, başlık görüntüsünü, müziği, süreyi ve videoda görünecek fotoğrafları değiştirebilirsiniz.
  3. Yumuşak, Rahatlatıcı veya Epik gibi Anınızın içeriğine uygun farklı bir ruh haline dokunduğunuzda filminizin müziği ve başlık stili, seçtiğiniz ruh haliyle eşleşir.
  4. Düzenlediğiniz Anı filmini izlerken sol alt köşedeki Paylaş’a dokunarak bu filmi annenizle paylaşabilirsiniz.

Anılarınızı annenizle paylaşın

Beraber en güzel fotoğraflarınızı seçtikten sonra bu fotoğrafları Paylaşılan Albüm’üne ve annenizi de bu albüme ekleyip seçtiğiniz fotoğrafları kendi iPhone’undaki albümleri arasında görmesini sağlayın.

Fotoğraflarınızı düzenleyin

Çektiğiniz fotoğraf ve videoları düzenlemek için Düzenle’ye dokunun ve birçok düzenleme seçeneğini kullanarak fotoğraf ya da videonuzu çok daha etkileyici hale getirin. Düzenleme seçenekleri ile fotoğraflarınıza gelişmiş renk ayarları yapabilir, filtreler, metinler ve emojiler ekleyebilir, kırpma ya da döndürme yapabilirsiniz.

Üstelik bu ayarların neredeyse tamamı videolarınız için de geçerli. Selfie videolarınızı istediğiniz yönde çevirebilir, videoda görünmesini istemediğiniz bir köşeyi kırpabilir ya da yanlışlıkla dikey  çektiğiniz bir videoyu düzeltebilirsiniz.

Clips ile eğlenceli bir video oluşturun

Clips, iOS’te eğlenceli görsel efektlere sahip hızlı videolar oluşturmak için kullanabileceğiniz, çok basit bir uygulama. Uygulamayı App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Klipleri çekerken doğrudan projenize aktarmak için kırmızı kayıt düğmesine dokunup basılı tutun, veya arşivinizden medya ekleyin. Zaman çizelgesinde klipleri yeniden düzenlemek için dokunup sürükleyebilir, diğer düzenleme araçlarını görmek için zaman çizelgesindeki bir klibe dokunabilirsiniz.

Kendinizi 360 derecelik bir Selfie Ortamı’nda kaydetmek veya favori Animoji ve Memoji’nize dönüştürmek için TrueDepth kamerayı kullanın. Clips uygulaması, bir klip kaydettikten sonra karakterinizi değiştirmenize bile izin veriyor. Hatta dilerseniz filtre veya çıkartma da ekleyebilirsiniz.

Canlı Başlıklar özelliği sayesinde konuşmanız ekran üzerinde animasyonlu metinlere dönüştürülüyor. Üstelik siz konuşurken kelimelerinizi zamanlamaya uygun olarak düzenliyor. Kaydınızı tamamladıktan sonra farklı metin stilleri arasından seçim yapabilir, ekrandaki metinleri düzenleyebilirsiniz.

Çıkartma, metin ve emoji’ler, ister yüzünüze (güneş gözlüğü gibi) ister yüzünüzün yanına (konuşma baloncuğu) yerleştirilmiş olsun, ön kamerayla yüzünüzü takip edecek şekilde ayarlanabiliyor.

Clips’le oluşturduğunuz videoyu annenize mesaj olarak gönderebilir ya da dilediğiniz sosyal medya platformuna ekleyerek diğer sevdiklerinizin de görmesini sağlayabilirsiniz.

Annenizin ve aile bireylerinin Animojileri ile eğlenceli bir kutlama mesajı gönderin

Sesinizi kullanan ve yüz ifadelerinizi yansıtan Animoji karakterini ya da kendi Memoji’nizi kullanarak eğlenceli bir video yaratarak annenizin anneler gününü kutlayabilirsiniz.

Böyle eğlenceli bir video yaratmak için Mesajlar’ı açın. Göndermek istediğiniz kişi olarak annenizi seçin ve Animoji simgesine   dokunun. Animoji karakterlerinden birini ya da Memoji’nizi seçin. Henüz Memoji oluşturmadıysanız + simgesine dokunarak Memoji’nizi oluşturabilirsiniz.

Kayda dokunarak videonuzu kaydedin ve gönderin.

Dilerseniz birden fazla Memoji oluşturabilir, hatta aile üyelerinin herbiri için Memoji oluşturarak Memoji çıkartmalarını paylaşabilirsiniz.

FaceTime ile anneler gününü kutlayın

Son zamanların en popüler iletişim aracı görüntülü aramalar oldu. Siz de bu özel günde annenizle FaceTime’ı kullanarak ile bir görüntülü arama başlatıp ve anneler gününü en güzel şekilde kutlayabilirsiniz. iPhone, iPad ya da Mac’inizi kullanarak FaceTime video aramaları yapabilirsiniz.

FaceTime aramanızda Animoji’ye dönüşmek, çıkartma veya filtre eklemek ve çok daha fazlasını yapmak için iPhone ve iPad’de efektleri kullanabilirsiniz. Önce ekrana, ardından efektler simgesine dokunmanız yeterli.

Bu aramayı ölümsüzleştirmek isterseniz de FaceTime Live Photos özelliğini kullanarak aramanızın fotoğrafını kaydedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken konuşurken deklanşör düğmesine dokunmak.

Grup FaceTime aramalarında da, önce fotoğrafını çekmek  istediğiniz kişinin karesine, ardından tam ekran düğmesine ve son olarak deklanşör düğmesine dokunun.

Aramanıza diğer aile bireylerini, sevdiklerinizi ya da arkadaşlarınızı ekleyip bu görüşmeyi daha da eğlenceli hale getirmek isterseniz Grup FaceTime, aynı anda 32 kişiyle arama yapmanıza imkan verir. FaceTime uygulamasında bir Grup FaceTime araması başlatın. Bunu yapmak için önce sağ üst köşedeki + simgesine dokunun, ardından üst kısımdaki giriş alanına aramak istediğiniz kişilerin adlarını veya numaralarını yazın. İsterseniz dokunarak Kişiler’e gidebilir ve buradan da kişi ekleyebilirsiniz.

Arama sırasında Grup FaceTime aramasına istediğiniz anda kişi ekleyebilirsiniz:

  • Ekrana dokunarak denetimleri açın, yukarı kaydırın ve Kişi Ekle’ye dokunun.
  • Eklemek istediğiniz kişinin adını, Apple ID’sini veya telefon numarasını yazın.
  • FaceTime’a Kişi Ekle’ye dokunun.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Twitter’dan etkileşimi artırmaya yönelik yeni bir çalışma

Twitter tweet'lerin altında yer alan ölçümlerin gösterimiyle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor. Daha önce yorumla retweetlenenler olarak anılan işlemin, yani alıntılama işleminin sayısını her...

Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kısaltması olan TOGG olarak...

Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple'ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft'un ardından Facebook da Apple'ın App Store...

Microsoft’tan Apple’a xCloud ve Xbox Game Pass ile ilgili App Store eleştirisi

Microsoft, Apple'ı uyulması zorunlu katı geliştirici kısıtlamaları ve bulut oyun uygulamalarına olan yaklaşımı nedeniyle eleştiriyor. iPhone üreticisi yönergelerini ihlâl ettiği gerekçesiyle bulut tabanlı oyun...

Teknoblog okuyucularına Huawei Online Mağaza alışverişlerinde indirim fırsatı

Türkiye'de de faaliyet gösteren Huawei Online Mağaza üzerinden Huawei'nin akıllı telefon, akıllı saat, kablosuz kulaklık, dizüstü bilgisayar, aksesuar gibi uygun fiyatlarla ve çeşitli kampanyalarla...

macOS Big Sur herkese açık beta sürümü yayınlandı

Apple'ın Mac işletim sisteminin bir sonraki büyük sürümü macOS Big Sur'un herkese açık beta sürümü yayınlandı. Yeni güncelleme macOS'e beraberinde büyük bir görsel yenilik...

Twitter yanıt sınırlama özelliğini tüm kullanıcılarına açıyor

Twitter, yanıt sınırlama özelliğini iOS uygulamasının tüm kullanıcılarına açıyor. Mikro blog servisi, söz konusu özelliği mayıs ayında test etmeye başlamıştı. İlk etapta sınırlı sayıda...

Google Pixel serisine katlanabilir telefon eklemeyi planlıyor

Google'ın internete sızan bir şirket içi belgesi, şirketin önümüzdeki yılın son çeyreğinde katlanabilir ekranlı bir telefon çıkarmayı planladığını gösteriyor. 9to5Google sitesi tarafından paylaşılan belgeye...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple'ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft'un ardından Facebook da Apple'ın App Store...

iPhone 12 üretiminde kamera kaynaklı sorun iddiası

Apple ürünleriyle ilgili isabetli öngörüleriyle tanınan analist Ming-Chi Kuo, 5.4 ve 6.1 inç ekranlı iPhone 12 modellerinin üretiminin ağustos ayı yerine eylülde başlayabileceği iddiasını...

Microsoft’tan Apple’a xCloud ve Xbox Game Pass ile ilgili App Store eleştirisi

Microsoft, Apple'ı uyulması zorunlu katı geliştirici kısıtlamaları ve bulut oyun uygulamalarına olan yaklaşımı nedeniyle eleştiriyor. iPhone üreticisi yönergelerini ihlâl ettiği gerekçesiyle bulut tabanlı oyun...

Apple’dan Stadia ve xCloud servisleriyle ilgili App Store açıklaması

Microsoft'un bulut tabanlı oyun servisi xCloud 15 Eylül tarihinde yurt dışında faaliyete geçiyor. Ancak lansmana haftalar kala Microsoft, iOS platformu üzerinde testleri askıya aldı....

Microsoft bulut oyun servisi xCloud’un iOS’teki testini sonlandırdı

Microsoft, xCloud bulut oyun servisini iOS cihazlarda test etmeyi sonlandırdı. Yazılım devi, xCloud'u son birkaç aydır iOS üzerinde oldukça sınırlı bir çerçevede test ediyordu....

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun