Android VR Google’ın geliştirici sitesi tarafından doğrulandı

android vrGoogle’ın bir telefon veya bilgisayar olmadan çalışabilecek Android tabanlı bir sanal gerçeklik başlığını duyurmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Android Police sitesinde yer alan habere göre, Google Play geliştirici konsolunda Android VR ibaresine rastlanıyor. Engadget sitesinin kurucularından Peter Rojas ise söz konusu sanal gerçeklik başlığının önümüzdeki hafta düzenlenecek Google I/O etkinliğinde kesinlikle tanıtılacağını belirtti.

Cihazın bağımsız çalışmasının neredeyse kesin olduğunu söyleyen Rojas, Google’ın yeni sanal gerçeklik başlığının PC desteğiyle çalışan HTC Vive veya Oculus Rift gibi modellere kıyasla daha az güçlü olacağını dile getirdi.

Google’ın herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan çalışabilecek bir sanal gerçeklik başlığı üstünde çalıştığına dair haberler ilk olarak geçtiğimiz şubat ayında gündeme gelmişti. Şirketin sanal gerçeklik başlığında Project Tango’da da birlikte çalıştığı Movidius tarafından geliştirilen hareket takibi kameralarını kullanabileceği de ihtimaller arasında sayılıyor.

The Financial Times ise Google’ın sanal gerçeklik başlığının bir akıllı telefonla birlikte çalışacağını, ancak Samsung Gear VR’ın aksine pek çok markayı destekleyebileceğini ifade etti. The Wall Street Journal ise her iki Android VR versiyonunun da Google I/O 2016’da tanıtılabileceğini belirtiyor.

Android VR deneyimi doğrudan Android işletim sisteminin içine yerleştirileceği için başlığın her iki versiyonunda da üçüncü tarafların geliştirdiği uygulamalara ihtiyaç duyulmayacak. Sanal gerçeklik başlığı, bu yönüyle de Samsung Gear VR’dan ayrı bir yerde duracak gibi gözüküyor. Samsung Gear VR’ın çalışması için Oculus tarafından hazırlanan özel uygulamayı uyumlu telefona indirmek gerekiyor.

Android VR deneyiminin Android N adıyla anılan en yeni Android sürümünün içine yerleştirilmesi oldukça muhtemel gözüküyor. Sanal gerçeklik başlığının önümüzdeki hafta tanıtılacağına dair dedikoduların doğruluğunu görmek içinse biraz daha sabretmek gerekiyor.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun