Android’in AirDrop’a rakibi Pixel ve Samsung telefonlarında

Bundan böyle Android cihazları arasında dosyaları, fotoğrafları, bağlantıları ve diğer içerikleri paylaşmak kolaylaşıyor. Google, Android 6 veya üstü sürümle çalışan herhangi iki cihaz arasında doğrudan paylaşım imkanı sunan “Nearby Share” adlı özelliği kullanıma sundu. “Yakındakiyle Paylaşım” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu özellik bazı Google Pixel ve Samsung Android telefonlarında kullanıma sunuldu. Google, önümüzdeki birkaç hafta içinde diğer cihazlara da geleceğini kaydetti.

Yakındakiyle Paylaşım Apple’ın iPhone ve diğer cihazlarında bulunan AirDrop paylaşım özelliğine benzer şekilde çalışıyor. Paylaş menüsü içinden Yakındakiyle Paylaşım seçeneğine tıklatın ve daha sonra yakındaki telefonun görünmesini bekleyin. Paylaştığınız içerik seçtiğiniz telefona doğrudan gönderilecektir.

AirDrop’ta olduğu gibi, Yakındakiyle Paylaşım özelliğinde de görülebilirliği farklı seviyelerde ayarlamak mümkün oluyor. Herkes veya bazı kişiler arasında seçim yapmak ya da tamamen gizli kalmak imkan dahilinde bulunuyor. Hatta Google, anonim kalarak da dosya alınıp gönderilebileceğini söylüyor.

Aynı zamanda Yakındakiyle Paylaşım, her iki telefon arasında hangi paylaşım yöntemi hızlıysa, onu tercih ederek dosyaların doğrudan paylaşılmasını sağlıyor. Duruma göre Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC ya da uçtan uca Wi-Fi arasından seçim yapılabiliyor. Google, telefon internete bağlı değilken bile bu yöntemin çalışabileceğini belirtiyor.

Yakındakiyle Paylaşım Android telefonları arasında çalışıyor. İlerleyen aylarda Chromebook’lar ile de çalışacak. Ancak iOS cihazlarına, Mac bilgisayarlara veya Windows makinelerine dosya paylaşımı yapılamıyor. Bu tür desteğin gelecekte gelip gelmeyeceğiyle ilgili olarak bir Google temsilcisi, bu özelliğin gelecekte ek platformlarla genişletilmesinin hedeflendiğini söylüyor.

Apple tam dokuz yıl önce, 2011 yılında iPhone ve Mac’te AirDrop’u çıkarmıştı. O zamandan bu yana Android’de dosya paylaşımı için farklı girişimlere ve fikirlere tanık olduk. Ancak bunlardan hiçbiri AirDrop’un basitliğine ve rahatlığına erişemedi. Ayrıca bu çözümlerden hiçbiri de tüm Android cihaz üreticileri tarafından benimsenmedi, evrensel bir çözüm hâline gelmedi.

Umarız Yakındakiyle Paylaşım özelliğinin kaderi de aynı olmaz. Aksi takdirde Android kullanıcıları güvenilir şekilde dosya paylaşımı için e-posta veya bulut servislerini kullanmaya devam edecektir. Bu da kafa karışıklığına ve gereksiz yere veri tüketmeye neden olacaktır. Aynı zamanda bu paylaşım yönteminin kapsamlı biçimde Android cihazlarına sunulmasının önünde de bir engel yok gibi görünüyor. Google, içinde Google Play Servisleri yüklü olan herhangi bir Android telefonuna bu özelliğin eklenebileceğini belirtiyor.

Android'in AirDrop'a rakibi Pixel ve Samsung telefonlarında

Yakındakiyle Paylaşım özelliği için birbiri içine geçmiş iki adet dalga veya tel simgesi seçilmiş. Bu özellik telefonunuza geldiğinde, Hızlı Ayarlar içinde açmanızı veya kapatmanızı sağlayacak bir kontrolü de göreceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İstanbul'daki ilk sokak mağazası olacak Apple Bağdat Caddesi'nden fotoğraflar [Galeri]

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın