Android M pil tarafında Doze ve USB Type-C desteği getirecek

Görsel: The Verge
Görsel: The Verge

Daha önceki Android sürümleri gibi Android M de pil tüketimine ayrı bir önem veriyor. Bu sefer Android cihazları bekleme modundayken çalışma süresini artırmanın yolunu arayan Google, Doze adını verdiği yeni bir özelliği Android işletim sisteminin gelecek sürümüne getiriyor.

Doze sayesinde Android M yüklü telefon veya tabletiniz uzun süre boyunca kullanılmadığım zamanlarda, bekleme modunda durarak çalışma süresi önemli miktarda uzayacak. Google, uygulamaların sürekli güncel bilgilerle dolu şekilde kalmasından, daha uzun pil ömrü için fedakarlık ediyor. Ancak bunun karşılığında M yüklü Nexus 9’un, Doze sayesinde Android Lollipop ile çalışan Nexus 9’a göre bekleme süresinde daha uzun süre kalabildiğini söylüyor.

Doze Android telefon veya tabletin hareketlerini takip ediyor ve belirli bir süre boyunca hareket algılamazsa arkaplanda bulunan uygulamaları kapatıyor. Böylelikle pil tüketimine olumsuz etkide bulunan en büyük unsurlar ortadan kaldırılmış oluyor.

[quote_box_center]İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Android M’i duyurdu, yılın ikinci yarısında gelecek[/quote_box_center]

Android M ile USB Type-C desteğinin gelmesini de güç yönetimi tarafında önemli yeniliklerden biri olarak nitelendirebiliriz. Apple ve Google’ın, MacBook ve Chromebook Pixel gibi yeni dizüstü bilgisayarlarında yer verdiği iki yönlü USB konnektörüyle birlikte telefonların şarj edilmesi hızlanacak. Üstelik Google USB Type-C portu üzerinden her cihazın 3-4 kat daha hızlı şarj edileceği şeklinde iddialı bir öngörüde bulunuyor.

USB Type-C ile güç ve veri iletimi iki yönlü olduğu için, Android telefon veya tabletinizle başka cihazları da şarj etmeniz mümkün olacak.

 

İLGİLİ HABERLER